Prílet je vnímáný ako nádejný signál pre desiatky tisíc prepustených zamestnancov v odvetví voľného času, zatvorené malé podniky aj obyvateľov ostrova všeobecne, ktorých zasiahla koronavírusová kríza, uviedla agentúra Reuters.

Kuba je vysoko závislá na dovoze. Kvôli tvrdým americkým sankciám a pandémii ochorenia Covid-19 sa však dostala do vážnej krízy a nedostatku.

Lietadlo pristálo na letisku na ostrove Cayo Coco, obľúbenej destinácii s množstvom turistických rezortov. Kanadské aerolínie plánujú lietať na Kubu raz týždenne a od budúceho mesiaca dvakrát týždenne.

Zatvorená od marca

Kuba kvôli pandémii zatvorila svoje letiská v marci. Niektoré hotely v izolovaných letoviskách, ako je Cayo Coco, sú otvorené a fungujú podľa medzinárodných hygienických predpisov. Zatiaľ však nie je jasné, kedy Kuba umožní návrat zahraničným turistom aj do Havany či ďalších miest.

Na Kube sa podarilo z veľkej časti pandémiu zvládnuť . V súčasnosti sa snažia dostať pod kontrolu nové ohnisko v Havane, spolu s ďalšími menšími ohniskami v niekoľkých provinciách. Krajina zatiaľ ohlásila takmer 4 300 prípadov covidu-19 a asi 100 úmrtí.

Kanada má už dlhodobo veľký podiel na počte turistov v krajine. Vlani Kubu navštívilo 4,2 milióna turistov, z toho 1,1 milióna z Kanady. Príjmy z turistiky vlani predstavovali 2,6 miliardy dolárov.