V čase prestávky medzi druhou a treťou vlnou koronovej pandémie si opäť veľa Slovákov vybralo dovolenku doma. Vyhli sa tak povinnej karanténe, kontrole očkovania či testovaniu pri ceste do zahraničia. My sme sa vybrali preskúmať menej turisticky známe miesta na Slovensku, pričom sme sa zamerali najmä na jeho východnú a južnú časť.
Región pod Vysokými Tatrami na východe Slovenska je známy najmä vysokohorskou turistikou, ale milovníci histórie vedia, že sa tam dajú obzerať nielen končiare vrchov, ale aj historické pamiatky, múzeá či kostoly.
Lákavé centrum Spiša
Začali sme v Spišskej Novej Vsi. Tá má najväčšie šošovkovité námestie obklopené stredovekými domami v Európe, navyše plné zelene. To je na slovenské pomery rarita, najmä historická ucelenosť námestia, pretože centrá miest za socializmu boli architektonicky značne zdecimované a prešpikované modernými budovami. Mestá na východe sú sčasti výnimkou, keď-že unikli pozornosti socialistických plánovačov.
Pre panoramatický pohľad na mesto a námestie si treba vyliezť na vežu miestneho katolíckeho kostola. Mimochodom, má 87 metrov a je najvyššia na Slovensku. Prehliadka veže zahŕňa aj výklad o výstavbe kostola a osude jeho zachovaných stredovekých zvonov, ktoré majú svoje mená a vlastný príbeh.
Niektoré boli roztavené na delá a opäť odliate. Iné už nemajú srdce, takže nebijú, ale trónia vo zvonici. Navyše, zvony sú ovládané elektronicky, takže zvonára v Spišskej Novej Vsi nepotrebujú, skôr opravára impozantného zvonárskeho mechanizmu.
Veža má ešte jednu zaujímavosť. Je na nej až sedem hodinových ciferníkov, ktoré poháňa jeden hodinový stroj. Práve pre množstvo hodín na kostolnej veži Spišiaci dostali prívlastok „šlepi“. Vraj zle videli vyššie umiestnené hodiny, tak si urobili ďalšie nižšie.
Radnica a zvon želaní
Prehliadka druhého kostola – evanjelického – sa skončí neúspechom, keďže je v rekonštrukcii. Na jeho chóre sa dodnes nachádza cenná knižnica niekdajšieho evanjelického gymnázia. Tak si ho obzeráme aspoň zvonku a udivuje nás jeho veľkosť a pôdorys v tvare kríža. Je zaujímavé, že táto sakrálna stavba je v strede námestia, hoci v minulosti, v časoch protireformácie, mali evanjelici povolené stavať kostoly len mimo hradieb mesta.
V Spišskej Novej Vsi však bola evanjelická cirkev silná aj vďaka tunajším Nemcom. Tých po druhej svetovej vojne vysťahovali, čo uškodilo mestu, ale aj celému Spišu. S Nemcami sa z tohto regiónu vytratili šikovní remeselníci či obchodníci.
Medzi kostolmi je budova historickej radnice v klasicistickom slohu, ktorá aj v súčasnosti slúži mestským úradníkom. Pred ňou sa nachádza miesto prianí, čo je replika stredovekého zvona a busta stredovekého zvonolejára Konráda. Ak sa podeň postavíte, zaželáte si niečo a zazvoníte, vraj sa vám to splní.
Provinčný dom a Reduta
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?