Na vrchol najvyššej hory sveta Mount Everestu vystúpila v utorok skupina 12 zahraničných horolezcov. Stalo sa tak prvýkrát od chvíle, čo nepálska vláda horu znovu sprístupnila po tom, čo bola oblasť vlani uzatvorená kvôli pandémii ochorenia Covid-19. Výskyt prípadov nákazy koronavírusu v základnom tábore z nedávnej doby ale vyvoláva obavy. Informovala o tom agentúra Reuters.

Celkom vystúpilo na Mount Everest 38 horolezcov, z čoho 12 prišlo zo zahraničia. Bol medzi nimi aj bahrajnský princ Muhammad Hamad Muhammad Chalífa a ďalších deväť Bahrajncov, oznámila spoločnosť Seven Summits Trek, ktorá ich cestu organizovala.

Nepálske úrady najvyššiu horu sveta vlani v marci uzavreli kvôli pandémii, tento rok ale vydali 408 povolení k výstupu na jej 8 848 metrov vysoký vrchol. Krátko po začiatku lezeckej sezóny tento rok v apríli bolo zo základného tábora na Mount Evereste evakuovaných niekoľko horolezcov, ktorí ochoreli na Covid.

Nepál v súčasnej dobe čelí mohutnej druhej vlne epidémie. Od začiatku pandémie zaznamenal 403 794 prípadov nákazy koronavírusom a 3 859 úmrtí. Čína v reakcii na rýchle šírenie vírusu v Nepále oznámila, že z preventívnych dôvodov natiahne na vrchole Everestu lano, ktorým zabráni kontaktu horolezcov stúpajúcich z nepálskej strany s tými z Číny.