Historické mestečko Banská Štiavnica láka stále nových a nových návštevníkov aj vďaka dávnej, no skutočnej láske Maríny a Andreja Sládkoviča. O ich jedinečnom príbehu sa dá dozvedieť viac vďaka originálnemu projektu Banka lásky priamo v dome, v ktorom Marína prežila väčšinu svojho života.

Návštevníci sem prichádzajú aj preto, aby symbol svojej lásky alebo túžbu po nej bezpečne uložili do jediného Trezoru lásky na svete, a to priamo v Banskej Štiavnici, ktorú prezývajú Zaľúbená Štiavnica.

„Navštevujú nás romanticky založení ľudia bez ohľadu na vek. Chodia k nám jednotlivci, páry, ale aj celé rodiny. Často návštevu iniciujú najmä ženy, ale po prehliadke sa to veľmi páči aj ich mužom a deťom,“ opisuje PR manažérka projektu Katarína Javorská.

Banku lásky, ktorá je jedinečnou zážitkovou expozíciou nielen na Slovensku, ale aj vo svete, založili autori projektu Igor Brossmann a Ján Majsniar. Rozhodli sa tým uchovať kultúrne dedičstvo a pamiatku na najdlhšiu ľúbostnú báseň na svete, ktorá obsahuje 2 900 veršov venovaných Sládkovičovej celoživotnej láske Maríne.

Banka lásky navštevujú páry, jednotlivci, ale aj rodiny s deťmi
Zdroj: Banka lásky

Báseň nazvaná menom jeho milovanej bola v apríli 2017 dokonca ocenená a zapísaná ako oficiálny svetový rekord do najväčšej organizácie na certifikáciu svetových rekordov World Record Academy.

Schránky ako symbol lásky

Verše básne Marína tvoria aj samotný Trezor lásky, ktorý je zložený z maličkých schránok na uschovanie odkazu či akejkoľvek drobnosti na znak lásky či tajného želania. Z básne bolo pre návštevníkov vytvorených takmer 100-tisíc podobných schránok. Na každej z nich sa nachádza znak alebo verš z Maríny.

Bezpečnostná schránka v Trezore lásky
Zdroj: Banka lásky

Podľa slov zakladateľa si schránky v trezore ľudia môžu zriadiť priamo na mieste alebo online. Finančné príspevky za schránky sú darom do neziskovej organizácie Marína a Sládkovič a slúžia na obnovu domu a popularizovanie Sládkovičovej Maríny ako Najdlhšej ľúbostnú básne sveta.

„Máme obrovskú radosť z toho, že záujem o Schránky počas júla a augusta medziročne stúpol až o 40 percent. Neustále rastúci záujem o zriaďovanie schránok v Trezore Banky Lásky vnímame ako najväčšiu satisfakciu a ocenenie našej práce."
PR manažérka Banky lásky Katarína Javorská

V lete sa tešili bohatej návštevnosti

Leto prinieslo pozitívne ohlasy. „V júli a auguste sme pre veľký záujem predĺžili otváracie hodiny a aj tak sme boli vypredaní. Prehliadku zážitkového domu Banky Lásky spolu s jediným Trezorom Lásky na svete zažilo 15-tisíc ľudí,“ reaguje K. Javorská.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa