Za cykloboom môže aj lockdown, ktorý stopol mnoho outdoorových aktivít, pohyb na dvoch kolesách však neobmedzil. Dopyt po bicykloch je preto v súčasnosti čoraz väčší a často prevyšuje ponuku. Mnoho záujemcov teraz ešte len čaká v online rezervácii, kedy im ich bicykel vyrobia. Podľa informácií TRENDu tento jav sledujú výrobcovia aj samotní predávajúci v slovenských prevádzkach.
Slováci majú záujem o cestné i terénne bicykle, ale lákajú ich aj elektrobicykle. Miroslav Lukáč z CTM bikes pre TREND konštatoval, že pri tých jednoduchších bicykloch problém s dodaním nie je, komplikovanejšie je to pri drahších a náročnejších modeloch. M. Lukáš však upozorňuje, že momentálne nie sú schopní dodať na trh toľko bicyklov, koľko by si odberatelia predstavovali. Slovensko však tomuto športu vychádza v ústrety pomerne bohatou škálou cestičiek a ciest, po ktorých by sa mohli vydať jeho obyvatelia na dvoch kolesách.
Krásy západu
Bratislava a jej okolie prekvapí svojou širokou ponukou cyklotrás a oblastí vhodných na cestnú cyklistiku. S vhodným výberom sa preto netreba trápiť pridlho. Hlavné mesto je známe príznačným napojením na zahraničné cyklotrasy. Kto sa však riadi súčasnými epidemiologickými podmienkami, vybrať si môže aj domáce okruhy. Odpoveďou vie byť napríklad cyklotrasa Jurava, ktorá je dlhá 30 kilometrov. Absolvovať ju môžu aj začiatočníci či rodiny s deťmi. Takmer po celej dĺžke nič iné ako asfalt neprekvapí.
Bicykel využijete aj severnejšie
V Trnavskom kraji je môžné vyskúšať zaujímavú trasu popri hrádzi rieky Morava. 40-kilometrový úsek označený červenou značkou hravo zvládne aj začiatočník. Asfaltové či štrkové cesty mimo hlavnej dopravy sa napájajú aj na európsku trasu Euro Velo 13. Od Baťovho kanála, ktorý sa nachádza pri meste Skalica, vychádza viacero cykloturistických trás. Stačí si vybrať.
Obyvatelia Trenčína zas odvlani využívajú cyklotrasu, ktorú Trenčiansky samosprávny kraj vybudoval pod najstarším pútnickým miestom na Slovensku v Skalke nad Váhom.
Koho to ťahá ešte vyššie, môže vyskúšať malebnú trasu cez považskú prírodu. Regionálna 17-kilometrová cykloturistická trasa prechádza nádherným prostredím Manínskej tiesňavy, Kostoleckej tiesňavy a brál Bosmany. Je možné si ju aj predĺžiť a zastaviť sa v Manínskej tiesňave, ktorá je turistami veľmi vyhľadávanou atrakciou. Cyklovýlet je vhodný aj pre rodinu s deťmi či začiatočníkov. Na rekreačné účely slúži aj neďaleké kúpalisko.
Stredné Slovensko na dvoch kolesách
Ponuka nezaostáva ani smerom na východ. Cyklotrasy v okolí Krupiny ocenia aj náročnejší turisti. Región Hont ponúka množstvo cestičiek v prostredí viníc, lúk či dedín. Sú tam však aj trasy, ktoré sú náročné a vhodné pre horské bicykle. Takou je Greenway, 29-kilometrový úsek, na ktorom je štvorhodinový výlet označený modrou značkou. Táto regionálna cykloturistická trasa spája až deväť lokalít. Sú to Drážovce, Ladzany, Biele dráhy, Stará Hora, Sebechleby, Mladá Hora, Nemčianske vinice, Hontianske Nemce a Kráľovce-Krnišov. Výlet je možné aj obohatiť a navštíviť blízku Banskú Štiavnicu alebo Podpoľanie.
Bicyklu sa neubráni ani jeden z najvyšších kopcov na Slovensku – Kráľova hoľa. Na tento cyklovýlet sa však treba primerane pripraviť. Trasa dlhá 12 kilometrov je stredne náročná a tvorí ju asfaltová i lesná cesta. Výšľap zo Šumiaca cez Národný park Muránska planina je náročný. Po asfaltovej ceste sa trasa mení na poľnú cestu, ktorá smeruje strmo nahor. Za námahu sa však cykloturistom príroda odmení nezabudnuteľnými výhľadmi na celú severnú oblasť.
Rozľahlé nížiny
Koho šliapanie do kopca neoslovuje a rád by skôr pohľadom blúdil po nekonečnej nížine, vinohradnícka oblasť Tokaj spĺňa takúto požiadavku. Napojiť sa dá na ktoromkoľvek úseku Dolnozemplínskej magistrály, ktorá sa začína pri jazere Izra a končí sa až na juhu pri hraniciam s Maďarskom v obciach Veľká a Malá Tŕňa. Po celej trase je možné navštíviť mnohé vinárske domy a výlet si tak obohatiť aj o kulinársky zážitok.
Čo ešte len príde
Významným unikátom Slovenska je sieť cyklistických komunikácií, ktoré spájajú významné európske destinácie v rámci celého kontinentu – EuroVelo. Buduje sa už od roku 1993, ale na Slovensku nie je ešte úplne dokončená.
EuroVelo 11 vstupuje na územie Slovenska cez hraničný priechod Mníšek nad Popradom a pokračuje cez mestá Stará Ľubovňa, Lipany, Sabinov a Prešov do Košíc. Celkovo cez naše územie prechádzajú tri trasy medzinárodnej siete. Dve cez Bratislavský kraj a jedna cez východné Slovensko.
K úplnému dobudovaniu medzinárodnej cyklotrasy chýba ešte viac ako polovica. V súčasnosti je však už hotový úsek z Prešova až po Šarišské Michaľany. Jeho súčasťou je aj atraktívny cyklomosť cez rieku Torysa pod Šarišským hradným vrchom. Na vybudovaní cyklotrasy sa intenzívne pracuje a na mnohé úseky sú už vydané územné rozhodnutia či stavebné povolenia.