Japonská železničná spoločnosť JR Central predviedla testovaciu jazdu nového rýchlovlaku šinkansen, ktorý funguje na princípe magnetickej levitácie. Vďaka tomu dosiahne rýchlosť až 500 kilometrov za hodinu, čo je skoro dvojnásobok rýchlosti, aké dosahujú terajšie modely. Informovala o tom agentúra Kjódó. Vlak bude po dokončení výstavby trate jazdiť medzi mestami Tokio a Osaka.

Prvá časť projektu, spájajúcej Tokio a Nagoju, by mala byť uvedená do prevádzky v roku 2027. Vzdialenosť 286 kilometrov by nový rýchlovlak mal prekonať za 40 minút namiesto pôvodnej hodiny a pol. Testuje sa už od augusta, a to na testovacej dráhe v centrálnom Japonsku.

Vlaky sa pohybujú na magnetickom vankúši, približne 86 percent trate vedie pod zemou. ,,Na plánovanej trati je veľa tunelov, preto sme interiér vlakov zosvetlili a zlepšili pohodlie," uviedol zástupca železničnej firmy. Regionálne samosprávy a obyvatelia centrálnej prefektúry Šizuoka ale majú voči trati námietky. Prevádzkovateľa sa preto snažia presvedčiť, aby sa plánov vzdal a trasu medzi mestami Tokio a Nagoja v roku 2027 nesprevádzkoval. V roku 2045 by mali tieto rýchlovlaky spojiť aj Tokio a Osaka.