Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že židovský štát sprísni súčasné reštrikcie a zavedie „úplnú“ celoštátnu karanténu (lockdown). Sprísnené opatrenia začnú platiť v piatok. Informovala o tom agentúra DPA.

V piatok 18. septembra pritom začala v Izraeli platiť druhá celoštátna karanténa zavedená na celé súčasné trojtýždňové židovské sviatočné obdobie.

O rozhodnutí vládnych predstaviteľov informoval Netanjahu prostredníctvom videosprávy. Podľa médií kabinet rozhodol o zatvorení všetkých obchodov s nie nevyhnutným tovarom, ako aj o nových obmedzeniach týkajúcich sa protestov a modlitebných zhromaždení.

Protesty aj vonkajšie hromadné modlitby sa údajne obmedzia na 20-členné skupiny vo vzdialenosti jedného kilometra od domova. To je veľmi zlá správa pre organizátorov takmer každodenných prostestov proti vláde premiéra Netanjahua.

Synagógy by mali byť zatvorené okrem Dňa zmierenia (Jom kippur), ktorý sa začína v nedeľu večer a končí sa o 25 hodín neskôr. Podľa médií sa veriaci budú môcť modliť v malých skupinách.

 

Agentúra AFP približuje, že izraelská vláda chcela uzavrieť všetky sektory hospodárstva, ktorých činnosť nie je nevyhnutná, mnohé podniky však po tlaku ekonomických poradcov dostali výnimku.

Izraelská vláda medzitým oznámila obmedzenie odchádzajúcich letov. Podľa piatkového vyhlásenia ministerky dopravy Miri Regevovej budú môcť z krajiny odletieť tí cestujúci, ktorí si zakúpili letenku pred začiatkom sprísneného lockdownu, teda do piatka 25. septembra 14.00 h miestneho času (13.00 h SELČ).

„Ľudia, ktorí zakúpia letenku potom, ju nebudú môcť použiť,“ uviedla ministerka. Dodala, že Izraelčania sa budú môcť vrátiť do svojej krajiny „bez obmedzení“.

Izrael v piatok tretí deň po sebe hlásil viac ako 7 000 nových prípadov nákazy koronavírusom. Ich počet krátko pred sprísnením celoštátnej karantény súčasne dosiahol najvyššiu úroveň od začiatku pandémie.

Ako oznámilo izraelské ministerstvo zdravotníctva v piatok dopoludnia, v krajine za posledných 24 hodín potvrdili testy nákazu 7 527 ľuďom. Doterajším „rekordom“ bolo 7 131 prípadov zo stredy, uviedla stanica ORF.

Miera nákazy v súčasnosti predstavuje takmer 13 percent, čo znamená, že pozitívny je zhruba jeden z ôsmich testov, informoval spravodajský server Ynet.

Počet pacientov vo vážnom stave stúpol na 669, z nich 167 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu. Oficiálny počet úmrtí sa zvýšil na 1 378 a počet prípadov presiahol 215 000.