V Indii v pondelok otvorili po polroku ikonickú kultúrnu pamiatku Tádž Mahal pri meste Ágra v štáte Uttarpradéš na severe Indie. Tá bola v dôsledku šírenia koronavírusovej pandémie od marca zatvorená. Informovala o tom tlačová agentúra Reuters.

Pamiatku bude môcť denne navštíviť maximálne 5 000 ľudí, pričom pred pandémiou tam denne zaznamenali priemerne 20-tisíc návštevníkov. Vstupenky sa predávajú iba cez internet a prvý deň ich predali menej ako 300. Návštevníkom bude pri vstupe meraná teplota a budú tiež musieť dodržiavať bezpečný fyzický odstup.

Miestne úrady ešte začiatkom júla nariadili z dôvodu rizika šírenia koronavírusu medzi turistami predĺženie zákazu vstupu do pamiatok v meste Ágra a v jeho okolí.

Mauzóleum Tádž Mahal je lokalitou Svetového dedičstva UNESCO. Mauzóleum na južnom brehu rieky Jamuna pri meste Ágra dal v roku 1632 postaviť mogulský cisár Šáhdžahán pre svoju obľúbenú manželku Mumtáz Mahal, ktorá zomrela pri pôrode.

India má teraz celkovo vyše 5,4 milióna hlásených prípadov nákazy a očakáva sa, že do niekoľkých týždňov v tejto bilancii prekoná aj Spojené štáty, ktoré sú v súčasnosti krajinou s najväčším počtom hlásených infekcií.

India zaznamenala od začiatku pandémie celkovo 87 882 úmrtí na ochorenie COVID-19 spôsobované novým druhom koronavírusu.