Na Faerských ostrovoch bol v sobotu otvorený systém 11 kilometrov dlhých podmorských tunelov aj s kruhovým objazdom. Spájajú metropolu súostrovia Tórshavn s druhým najväčším faerským ostrovom Eysturoy. Informovala o tom agentúra DPA, podľa ktorej je tunel považovaný za jeden z najväčších infraštruktúrnych projektov v severnom Atlantiku.

Cesta medzi Torshavn a mestami Runavík a Strendur sa vďaka tunelu skráti zo 64 na 16 Minút. Do Klaksvíku, druhého najväčšieho mesta na Faerských ostrovoch, to z Tórshavn teraz trvá namiesto 68 len 36 minút. Kruhový objazd, ktorý sa nachádza 187 metrov pod morom a je centrom novej tunelovej siete, by sa mohol stať tiež turistickou atrakciou. Pravidelné striedanie modrej, žltej a zelenej farby, ktorými je križovatka nasvietená, vytvára scénu ako z iného sveta, píše spravodajský server CNN.

Pre miestneho umelca Tróndura Paturssona, ktorý kruhový objazd navrhol, dielo symbolizuje cestu z tmy naprieč svetlu, ale tiež pripomína faerský reťazový tanec, pri ktorom sa ľudia držia za ruky a prepájajú sa v kruhoch. Faerské ostrovy tvorí 18 ostrovov, ktoré sa nachádzajú na pol cesty medzi Islandom a Škótskom. Povestné sú predovšetkým tým, že tu žije viac oviec ako ľudí. Kým obyvateľov je 50- tisíc, počet oviec dosahuje 80- tisíc. Politicky sú Faerské ostrovy súčasťou Dánskeho kráľovstva, majú ale veľkú mieru autonómie.