Niekedy sa hovorí, že my, Česi a Slováci, sme národy bez šľachty. Neviem, ako je to u vás, ale v Česku šľachtu stále máme.

Pravda, časti, ktorá sa pri nevinnom sčítaní ľudu v tridsiatych rokoch prihlásila k nemeckej národnosti, sme po vojne s gustom zhabali majetok a vyhnali ju. Napriek tomu šľachtu stále máme, a ak im ich zámky a hrady zhabali po februári 1948, tak sme im ich dokonca vrátili.

Väčšinou aj s nejakými tými lesmi, rybníkmi, poľami a občas aj vinicami. Českú šľachtu preto dnes v Česku celkom vidieť. Tým najviditeľnejším je bývalý český minister zahraničia a, bohužiaľ, len finálový kandidát na prezidenta Karel Schwarzenberg. Človek dobrotivý, múdry a vzdelaný, ktorého je vždy radosť počúvať.

Zvlášť, keď sa vytasí s historkami rodu, ktorého člen napríklad porazil Napoleona v bitke pri Lipsku. Popri Schwarzenbergovcoch tu máme napríklad Lobkovicovcov, Černínovcov, Kolowratovcov aj Šternberkovcov. K Šternberkovcom, ktorých história siaha až do 12. storočia, môžete dokonca prísť na návštevu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa