Vozičkári, ktorí nechcú rezignovať pod tlakom osudu a sedieť iba doma, ale aj nepočujúci či nevidiaci so záujmom o turistiku, sú ďalšími cieľovými skupinami oficiálnej českej národnej agentúry pre cestovný ruch CzechTourism. Destinačné spoločnosti zo všetkých českých krajov miest odporučili CzechTourismu spolu 42 hradov, zámkov, múzeí, galérií, prírodných rezervácií, pamätníkov, zoologických záhrad a dokonca aj bezbariérových cestičiek korunami stromov, po troch z každého kraja. Všetky zvládnu vozičkári, sedem z nich je aj pre nevidiacich a šesť pre nepočujúcich.

Na vozíčku ku korunám stromov
Zdroj: CzechTourism
Bezbariérová rozhľadňa v Kobylí v Juhomoravskom kraji
Zdroj: CzechTourism

Všetky tri kategórie hendikepovaných pozýva napríklad cesta v korunách stromov pri vodnom diele Lipno v južných Čechách, hrad Svojanov i múzeum remesiel v Letohrade v Pardubickom kraji, Múzeum južného Plzeňska v Bloviciach a bezbariérová prehliadková trasa Plzenského Prazdroja v Plzni.

O všetkých destináciách podrobne informuje portál CzechTourismu Kudyznudy.cz a vozičkárov orientuje zasa portál Českej asociácie paraplegikov vozejkmap.cz, ktorý vznikol s pomocou Nadácie Vodafone. Majiteľom smartfónov ponúka informácie o bezbariérových miestach v celej Českej republike i v zahraničí, vrátane Slovenska, mapu a navigáciu. Stránka umožňuje individuálne plánovanie a cestovanie tak, aby sa hendikepovaný nedostal do problémov a poskytne mu aj informácie o možnosti využívania verejnej dopravy, kde sú na trase najbližšie parkoviská pre vozičkárov, bezbariérové kaviarne, rozličné služby a trebárs aj toalety s osobitným vybavením.

Nepočujúcim pomáha k väčšiemu komfortu cestovania zasa tím #DeafTravel, ktorý im sprístupňuje české pamiatky. Napríklad na Pražskom hrade, kde sú k dispozícii iba audio-sprievodcovia alebo text v Braillovom písme, by mali pribudnúť aj videá v znakovom jazyku. Zrakovo postihnutým pomáha nadačný fond Svetluška a jeho riaditeľka Gabriela Drastichová upozorňuje, že cestovanie pomôže na cestách hendikepovanému prežívať novú atmosféru, spoznávať aj nové vône, mestá aj ľudí v nich. Postihnutému to dáva aj pocit vlastnej voľby, samostatnosti, slobody.