Vláda v susednom Česku schválila v pondelok tzv. systém semafor, ktorý rozdeľuje štáty do troch kategórií, podľa toho, aká je v nich epidemiologická situácia. Podľa neho budú môcť českí občania od 15. júna do väčšiny európskych krajín cestovať bez toho, aby museli ísť po návrate do dvojtýždňovej karantény, resp. museli byť v karanténe dovtedy, kým sa u nich nepreukáže negatívny test na covid – 19. Aj cestovanie do Českej republiky sa zjednoduší, cudzinci z mnohých európskych krajín budú môcť pricestovať do Česka bez negatívneho testu.
Prvý predpoklad pre sezónu
Toto všetko je prvým predpokladom, aby mohli napríklad cestovné kancelárie začať pomýšľať na letnú turistickú sezónu. Dovolenkové destinácie už dlhšie deklarujú pripravenosť, aj keď s mnohými obmedzeniami. Ale na to, aby sa tam sezóna začala, treba aj aby boli štáty ochotné „púšťať“ svojich občanov za hranice bez obmedzení.
Keď sa cez túto optiku pozrieme na Slovensko, to, ako by žilo inú dobu. Aj keď mnohé krajiny už oznámili úplné otvorenie hraníc od 15. júna, u nás panuje v tejto otázke hlboké ticho. Čo značne zneisťuje napríklad cestové kancelárie, ktoré organizujú zájazdy do zahraničia. „Vyvinuli sme aktivity vo vzťahu ku krajinám, do ktorých najviac cestujú naši ľudia. Potrebujeme vedieť, aké opatrenia štáty pripravili z pohľadu zabezpečenia prípadnej zdravotnej starostlivosti ako i bezpečného pobytu turistov v krajine, na letiskách, v hoteloch. Teraz netrpezlivo čakáme na výsledky komunikácie našich štátnych orgánov s kompetentnými inštitúciami v partnerských krajinách“, hovorí riaditeľ cestovnej kancelárie Hydrotour Mikuláš Milko.
Na neskoré informovanie o chystaných opatreniach vlády si už dlho sťažujú aj hotelieri a majitelia reštaurácií. Kým v susednom Rakúsku a Česku oznamovali vlády termíny predpokladaného otvorenia podnikov niekoľko týždňov vopred aj s podmienkami, ktoré budú platiť, na Slovensku sa termín aj podmienky dozvedela hotelierska a gastronomická brandža vždy až deň dopredu.
„Ak sa chcete pripraviť na opatrenia, ktoré sa zavádzajú, mali by ste o nich vedieť niekoľko týždňov. Nemusí sa to dodržať na deň, ale potrebujete mať nejakú perspektívu, kedy asi začnete fungovať. Nie, že sa v pondelok večer dozviete, že od stredy môžete otvoriť. Navyše niektoré informácie boli nepresné a korigovali sa až po našich upozorneniach. Stále sa opatrenia neoznamujú s dostatočným predstihom a bez konkrétnych prevádzkových aj hygienických požiadaviek, čo spôsobuje nemalé problémy prevádzkovateľom. Je takmer nemožné pripraviť krytý alebo otvorený bazén v hotelovom zariadení v priebehu jedného dňa, nie to ešte akvapark,“ hovorí Marek Harbuľák, generálny manažér Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska.
Zájazd zo dňa na deň nezorganizujete
Cestovné kancelárie sú v tomto smere ale ešte v oveľa zložitejšej situácii. „Na novú prípravu sezóny potrebujete niekoľko týždňov, aby ste spracovali celú logistiku. Potrebujete zabezpečiť dopravcov, ktorí ľudí do destinácií odvezú, objednať ubytovanie a zabezpečiť množstvo ďalších vecí súvisiacich s organizáciou zájazdu. A podstatné – potrebujeme poskytnúť relevantné informácie našim klientom, aby sa spolu so svojimi blízkymi vedeli komfortne rozhodnúť. To sa nedá zorganizovať zo dňa na deň, ani z týždňa na týždeň. Je mesiac pred začiatkom prázdnin a my stále čakáme. Nemôžeme začať s opätovnou prípravou, chýbajú nám základné informácie, kde a odkedy sa bude dať zo Slovenska cestovať. Táto situácia zneisťuje pôsobenie našich cestovných kancelárií vo vzťahu ku všetkým účastníkom cestovného ruchu “ konštatuje Mikuláš Milko.
Prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií Roman Berkes konštatuje, že včasné informácie o tom, kde sa bude dať cestovať, sú rovnako dôležité aj pre klientov, ktorí si kúpili začiatkom roka zájazdy a majú záujem ich zrealizovať, ale aj pre to, aby sa naštartoval ďalší predaj. Podobne ako v susednom Česku, kde zaznamenali výrazné zvýšenie záujmu, už v prvých hodinách po oznámení uvoľnení cestovania do zahraničia. „Všetci potrebujeme vidieť nejaké „svetlo na konci tunela“, zamýšľa sa R. Berkes.