V meste Charbin prebieha už 37. ročník najväčšieho festivalu snehu a ľadu známy pod názvom Harbin Snow and Ice Festival. Charbin leží sa v provincii Chej-lung-ťiang v severnej Číne a ponúka množstvo veľkolepých inštalácií a aktivít. Zimný festival, ktorý každoročne navštívia cestovatelia z Číny aj zahraničia, sa organizuje od roku 1985. Ako informuje portál Lonelyplanet festival sa konal prvýkrát ešte v roku 1963, ale v dôsledku Kultúrnej revolúcie bol na niekoľko rokov zastavený.

Ľadové bloky, z ktorých sa vytvárajú sochy pochádzajú z rieky Sungari. Každoročne je vytesaných okolo 220-tisíc metrov kubických ľadu a snehu a nákladnými autami potom bloky prepravujú na miesto konania festivalu. Tam ich pomocou žeriavov pracovníci skladajú do niekoľkých poschodí a remeselníci ich tvarujú dlátami a pílami. Do oblasti, kde sa mesto nachádza, prúdi studený sibírsky vzduch a priemerná teplota v zime tam je -16,8℃. To dáva istotu, že sa ľadové diela neroztopia. V roku 2019 však pre náhle oteplenie musel byť festival ukončený predčasne.

Návštevníci potrebujú okrem rúška aj zdravotný kód

Podľa portálu The Wahington Post festival navštívi každý rok približne milión ľudí. Tento rok však bude pre pandémiu ochorenia Covid-19 počet návštevníkov určite nižší. Navyše: „Všetci návštevníci musia dodržiavať bezpečnostné opatrenia, predložiť svoje zdravotné kódy pri vstupe do parku, nechať si zmerať teplotu, neustále nosiť rúška a udržiavať si odstup od ostatných v parku,” uvádza sa v aktualizovaných podmienkach vstupu na festival.

Ako upozorňuje portál CNN predloženie zdravotného kódu vo vyhlásení odkazuje na aplikáciu, ktorú musí mať v Číne každý, aby sa ľudia mohli preukázať tým, že nie sú pozitívni na koronavírus. Aplikáciu v krajine používajú aj na sledovanie kontaktov v prípade, že niekto ochorie.

Ohniská Covid-19 sa vyskytli v blízkych mestách Šen-jang a Dalian a ich výsledkom bolo zrušenie silvestrovských osláv so svetelnou šou či diskotékou pre viac ako 10-tisíc návštevníkov. Festival v Charbine zvyčajne zahŕňa aj aktivity ako sánkovanie, ľadový futbal, rýchlokorčuľovanie, ľadový hokej a preteky v alpskom lyžovaní, ale všetky atrakcie dostali pre pandémiu stopku. Azda najväčšou atrakciou však býva skupinový svadobný obrad, na ktorom sa zosobáši asi 40 párov. Ani s tým však návštevníci festivalu v tomto roku rátať nemôžu.

Najlepšie atrakcie tohto roku

Medzi najveľkolepejšie atrakcie roku 2021 patrí zamrznutý kryštálový palác, funkčný ľadový bar či zmenšený snehový model prvej čínskej lietadlovej lode. Lákadlom je aj socha v tvare draka, vysoká 33 a dlhá 116 metrov. Ako uvádza Dailymail, podľa organizátorov je park zameraný na diela venované Číne, Mongolsku a Rusku, no aj ďalším 17 krajinám, vrátane Poľska či Česka.

Festival by sa mal konať do 25. februára, ak nedôjde k náhlemu otepleniu. Vstupné sa pre zrušené predstavenia znížilo o viac ako polovicu na 100 čínskych jüanov, čo je približne 13 eur.