Za posledné dva roky sme trochu viac objavili aj krásy Slovenska. Našu prírodu, hory, pamiatky, mestá, zaujímavosti… Pandémia koronavírusu nám ukázala, že za dobrým výletom či dovolenkou netreba vždy ísť hodiny a hodiny autom či lietadlom. Aj u nás máme pekne. Portál Hauzi.sk prišiel so zoznamom TOP 8 destinácii, ktoré sú aktuálne najviac vyhľadávané a  navštevované.

1. Terchová – nielen po stopách Jánošíka

Kto by nepoznal Terchovú? Narodil sa tu najznámejší slovenský zbojník, ktorý tu má i svoju sochu. Táto obec turistov láka spojením folklóru, tradícii a turistiky v Malej Fatre. Príďte sem zažiť terchovskú muziku, zapísanú v nehmotnom kultúrnom dedičstve UNESCO, ubytujte sa v tradičných drevených chatách, pochutnajte si na pravých haluškách a užite si výstup na Malý či Veľký Rozsutec, alebo sa potúlajte po Jánošíkových dierach.

2. Banská Štiavnica – romantika, história a pokoj

Zavítajte do tohto mesta na strednom Slovensku a nechajte sa vtiahnuť do jeho historickej atmosféry. Navštívte pamiatky ako Starý a Nový zámok, či Kalváriu. Ak vás to láka do prírody, vyberte sa na prechádzku ku jazerám Klinger alebo Počúvadlo. Prípadne si pozrite tajchy – krásne, kedysi baníkmi vytvorené jazerá, harmonicky vrastené do strmých hôr. Možností, ako tu stráviť príjemnú romantickú dovolenku, je mnoho.

3. Zuberec – na skok za dobrodružstvom

Láka vás turistika v Západných Tatrách? Radi by ste si užili výstup na Baranec, Baníkov či Plačlivé? Obľubujete dlhočizné trávnaté lúky, zaujímavé skalnaté útvary a adrenalín na pasážach s reťazami? Ak zavítate na najbližšiu dovolenku do Zuberca, máte to presne ku takýmto dobrodružstvám na skok. No a v zime si tu prídu na svoje aj lyžiari v miestnom ski centre. V teplejších mesiacoch si tiež môžete spraviť výlet do Múzea Oravskej dediny.

4. Štúrovo – ideálne miesto na rodinný oddych

Toto mesto je obľúbeným cieľom rekreantov najmä v teplejších mesiacoch roka. Nájdete tu totižto aquapark. Ponúka až 12 zážitkových bazénov, tobogánový i lanový park, wellness centrum a mnoho ďalšieho… Okrem toho sa v Štúrove môžete vybrať prejsť sa po Moste Márie Valérie. Vedie ponad rieku Dunaj a spája slovenské Štúrovo s maďarským mestom Ostrihom. Deťom sa iste bude páčiť previezť sa historickým motorovým vláčikom na kolesách. Ak sa sem vyberiete na víkend alebo na dlhšie, budete mať stále čo robiť.

Štúrovo
Zdroj: Pixabay

5. Liptovský Mikuláš – desiatky atrakcií na jednom mieste

Toto mesto láka najmä vodnými aktrakciamipriehradou Liptovská Mara a aquaparkom Tatralandia. O zábavu na celý deň tu máte postarané. Bazény, tobogány, Keltský saunový svet, letné kúpanie, extrémne vodné športy, vyhliadkové plavby loďou… Okrem toho tu nájdete jedinečnú Zoo Kontakt, kde si niektoré zvieratká môžete aj pohladiť. A možno vás bude lákať aj escape room, kde vás zavrú do učiteľského kabinetu. Tak už len nájsť si ubytovanie v Liptovskom Mikuláši a toto všetko môžete zažiť.

6. Donovaly – pestré aktivity na leto i zimu

Táto oblasť je v lete vyhľadávaná pre turistiku a v zime zase kvôli lyžovaniu. V teplejších mesiacoch roka sa môžete vybrať napríklad na Prašivú alebo Novú hoľu. Ak máte chuť skôr na zábavu, vyberte sa do Fun Arény Donovaly a vybláznite sa na bobovej dráhe či v lanovom parku. Deťom sa tiež bude páčiť miestna rozprávková dedinka Habakuky s čarovnými domčekmi, bytosťami a príbehmi. V zime si dosýtosti zalyžujete v ski centre Park Snow Donovaly, kde na vás čaká až 19 zjazdoviek. Aktivít viac než dosť, čo myslíte?

Donovaly
Zdroj: Shutterstock

7. Zázrivá – syry, turistika, golf i zvieratká

Táto obec je mnohým známa najmä kvôli syrom a syrovým výrobkom. No prísť si ich sem nakúpiť nie je ani zďaleka jediným dôvodom, prečo sa vybrať do Zázrivej. Ak ste vášniví turisti, táto lokalita je skvelým východiskom napríklad na Rozsutce, Veľký Kriváň či Poludňový Grúň. No a zo športov si tu vychutnáte lyžovačku v ski centre Kozinec, alebo adventure golf v zmenšenej podobe. A ak máte radi zvieratká, navštívte Ekocentrum Zázrivá, kde pomáhajú voľne žijúcim živočíchom.

8. Ždiar – miesto plné prírodných krás i folklóru

Ždiar láka horami v lete i v zime. Táto obec v Bachledovej doline turistov priťahuje jedinečným Chodníkom korunami stromov, krásnymi túrami do Monkovej doliny či na Zelené alebo Biele pleso. Deti vezmite na výlet ku rozhľadni alebo na zážitkové lesné ihrisko Kráľovstvo lesa. V zime môžete využiť miestne ski stredisko so širokými zjazdovkami na to, aby ste oprášili svoje lyžiarske zručnosti. V Ždiari vás dostane tiež pútavý folklór, ktorý naplní vašu dovolenku jedinečnou atmosférou.

Zas a znova sme sa presvedčili, že na Slovensku je krásne. Hoci je naša krajina malá, oplýva toľkými krásami. Toľko miest sme ešte nenavštívili a stoja zato. Toľko miest sme už navštívili a stojí za to sa na ne vrátiť… Ako ste na tom vy? Kam sa vyberiete na dovolenku najbližšie? Pozeráte sa už po ubytovaní v Zázrivej, Zuberci alebo v Terchovej? Kopce, prírodné zaujímavosti a atrakcie sa už na vás tešia.