„To, čoho sme sa obávali, sa, bohužiaľ, stalo. Sergio Marchionne, muž a priateľ, odišiel,“ povedal predseda predstavenstva FCA John Elkann.

S. Marchionne zhruba pred troma týždňami podstúpil operáciu ramena. Po zákroku sa však podľa talianskej tlače objavili závažné komplikácie a jeho stav sa v posledných dňoch prudko zhoršil.

S. Marchionne sa stal riaditeľom talianskeho Fiatu v roku 2004 a patril medzi najdlhšie slúžiacich šéfov v automobilovom priemysle. Pod jeho vedením sa Fiat zlúčil s americkou automobilkou Chrysler a rovnako mu je pripisované, že obe automobilky zachránil pred bankrotom. Skupina FCA je teraz siedmou najväčšou automobilkou na svete.

Bol tiež riaditeľom a predsedom predstavenstva výrobcu športových luxusných áut Ferrari, ktorý sa oddelil od FCA v roku 2016, a predsedom predstavenstva spoločnosti CNH Industrial, ktorá vyrába poľnohospodárske stroje, traktory, autobusy a ďalšie dopravné prostriedky.

Počas významnej firemnej udalosti sa S. Marchionne naposledy objavil na verejnosti začiatkom júna, keď predstavil plány FCA do roku 2022 a oznámil investície do elektrických áut. Pôvodne chcel svoje miesto opustiť v roku 2019, kvôli zhoršenému zdravotnému stavu však bol na jeho miesto cez víkend menovaný Mike Manley, ktorý bol predtým riaditeľom divízie Jeep.

S. Marchionne sa narodil v Taliansku, mal však talianske a kanadské občianstvo. Kariéru začal v Kanade v spoločnosti Deloitte & Touche. Bol účtovníkom a právnikom. Pred nástupom do Fiatu pôsobil na vedúcich funkciách v niekoľkých firmách a získal si povesť odborníka na návrat stratových firiem do plusových čísiel.

Bol známy svojím priamočiarym správaním a tým, že si nerobil starosti s oblečením. Len málokedy bolo vidieť, že by mal na sebe niečo iné ako džínsy a čierny sveter. Mal rád rýchlosť a jazdil v autách značky Ferrari, ktorých mal niekoľko. Denne vypil okolo desať talianskych káv a vyfajčil balíček cigariet Muratti.