Vlani sa na frankfurtskom autosalóne predstavila Honda Civic vo svojom v poradí už deviatom generačnom vyhotovení. Svojím zjavom pokračuje v kurze ostentatívnej moderny, ktorú manifestoval už predchádzajúci model, palivovú nádrž si aj naďalej vozí pod prednou časťou kabíny a v trojčlennej zostave štvorvalcových pohonných jednotiek je celkom nový len vznetový agregát 2,2 i-DTEC (110 kW/150 k), kým oba benzínové 1,4 i-VTEC (73 kW/99 k) a 1,8 i-VTEC absolvovali modernizáciu. My sme vyskúšali verziu vybavenú zážihovou jedna-osmičkou, ktorá bola aj v minulosti najžiadanejšia.

Honda Civic si počas svojej prítomnosti na európskych trhoch vždy uchovávala imidž športovo ladeného kompaktu. Preto nás zaujímalo, či si aj po generačnej zmene obháji takto definovaný charakter.

Patent na modernu

Keď sa zjavil Civic ôsmej generácie, akoby pristálo UFO. Deviatka už len evolučne dotvára v podstate známu fazónu aj proporcie. A tak na novinke sa najmarkantnejšie vynímajú zadné trojuholníkové premostené osvetľovacie telesá a vpredu maska chladiča, ktorá spolu s členitým dekoračným plastom výrazne modifikuje čelo. Pritom k farbe karosérie a čiernym lemom pridáva tretí odtieň, ktorý sa už nikde inde neopakuje. Ultra moderna kypiaca z kabáta tejto Hondy dokáže nadchnúť, ale aj odradiť, čo je výhoda a nevýhoda súčasne.

Tak trochu kontroverzne vyznieva aj ďalší fakt. Nový Civic je totiž o 20 mm dlhší a o 10 cm nižší ako jeho predchodca. To je v poriadku. No má prekvapivo skrátený rázvor z pôvodných 2 620 mm na 2 595 mm. A to v čase, keď trendy tlačia vývoj presne opačným smerom.

Športový esprit

Architektúra kokpitu tiež sála s exteriérom spoločnú futuristickú atmosféru, pritom nechýba ani v Honde Civic vždy prítomný športový esprit. Mäkko vystlaná palubná doska nadväzuje na esteticky formované výplne dverí. Anatomickým predným sedadlám s dlhými sedákmi a vysokými operadlami vyčítame len hladný kožený poťah. Nedýcha. Napriek tomu, že sú ukotvené na zvýšenej podlahe, pod ktorou opäť sídli palivová nádrž, základný posed za volantom ostáva pomerne nízky. Pritom sa vodič necíti voči spodným rámom okien „utopený“. Elektricky nastaviteľné zovretie bočníc už v štandarde žne potlesk. Do dlaní sa núka robustný volant s hrubým vencom, nie náhodou tak trochu pripomínajúci ten bavorácky. Skvele odtienený prístrojový štít si zachováva dve poschodia – dole so športovými tubusmi a vrchnému – čo najbližšie k zornému poľu dominuje digitálny rýchlomer. Stredová konzola orientovaná na vodiča obsahuje farebný dotykový informačný displej s bohato štruktúrovaným menu, ktorý však vrúbia až príliš drobné spínače. Radiaca páka v minulej generácii pripomínala „knipel“ automatu. Teraz dostala manžetu a takto je to v poriadku. Kvitujeme bezprostrednú blízkosť hlavice k volantu aj presne vymedzené dráhy radenia. Duálna klimatizácia pracovala v tropických horúčavách na výbornú, a tak nastavovanie teploty po celých stupňoch síce konštatujeme, ale nekritizujeme.

Magický kufor

Aj k zadným sedadlám vedú dvere. Ich kľučky však ostávajú aj po generačnej zmene zamaskované v rámoch okien. Nízky posed a sklon operadla umožňujú zaujať pomerne pohodlnú polohu. Len stehnám chýba opora. Skrátený rázvor subjektívne nepociťujeme. Tých 8 cm rezervy od kolien po operadlá predných sedadiel pre priemerne stavaného pasažiera považujeme v triede kompaktov dnes za slušný štandard. Nad hlavou z priestoru ukrajuje panoramatická sklenená strecha (súčasť výbavy Executive). Táto informácia smeruje k prípadným cestujúcim vyšším ako 183 cm. Objem batožinového priestoru sa medzigeneračne rozkošatil zo 415 na 477 litrov. Momentálne kompaktný hatchback s väčším kufrom škoda hľadať. Časť zo spomenutej kapacity (76 litrov) patrí praktickej uzatváracej schránke na dne. Ak by kufor nestačil, delené operadlá zadných sedadiel sa dajú sklopiť do roviny s jeho dnom. Najnovšia generácia preberá od predchádzajúcej osvedčený systém Magic Seats. To sa pre zmenu nahor sklopia zadné sedáky. Ako tie v kine, keď sú neobsadené. Potom sa za zadné sedadlá zmestí trebárs aj menší kus nábytku.

Keď chýba turbo

Atmosféricky plnený štvorvalec 1,8 l so štvorventilovou technikou, jednou vačkou, premenlivým časovaním a zdvihom ventilov i-VTEC skôr ako zaujal pozíciu pohonnej jednotky novej Hondy Civic, prešiel modernizačnou kúrou. Tá znížila vnútorné trenie a hmotnosť pohyblivých súčiastok. Po novom mu sekunduje systém štart-stop a šesťstupňová prevodovka s dlhšími prevodmi. Vyslovene na úspornú jazdu sa zameriava režim Econ, ktorý sa aktivuje po naštartovaní. Výsledok? Civic 1,8 už nie je taký dynamický, ako bol. Motor sa síce dokáže vyrovnať aj s nízkymi otáčkami, a to bez zaváhania, ale neťahá, pokým nevzrastú aspoň na 2 500 až 2 700. Potom sa postupne prebúdza a najlepšie sa mu dýcha po prekročení 5 200, čo nielen cítiť, ale aj počuť. Režim Econ sa hodí len na udržiavanie zvolenej rýchlosti a vskutku pozvoľné zrýchľovanie. Pred predbiehaním ho treba vypnúť a zvyčajne podradiť aj o dva stupne. Nuž, nie je to veľmi vhodné auto pre vodiča, čo situácie rieši len akcelerátorom a na radiacu páku vzhliada s úctou. Pri teste spotreby sme jazdili v režime Econ a deaktivovali ho len pri akceleračných vložkách. V cieli palubný počítač zaznamenal priemerných 6,5 l/100 km. To je len o pol litra viac ako normovaná spotreba pre kombinovaný cyklus. A teraz malé porovnanie – Hyundai Elantra 1,6 D-CVVT (97 kW/132 k) dosiahol v službách Trendu priemerných 6,1 l a Ford Focus 1,6 SCTi EcoBoost (110 kW/150 k) 7,2 l/100 km.

Vybalansovanejší podvozok

Kým prejav pohonnej jednotky ochladol, podvozok s nástupom novej generácie sa zlepšil takmer z každej stránky. Kompletne preoraná charakteristika pruženia zvláčnela. Už to nie je auto len na kvalitné asfaltky. Ani zadná náprava (hoci stále jednoduchšej konštrukcie, ale s novým uložením) už nemá tendenciu na nerovnom povrchu odskakovať ako v prípade minulej generácie. Dokonca nemusíme na slovenské cesty odporúčať obutie s vyšším profilom. Štandardne montované sedemnástky formátu 225/45 plne vyhovujú. Pritom Civic v plnom tempe na technickej trati prejavuje nedotáčavé maniere len celkom nenápadne. Karoséria sa v oblúkoch nadmerne nenakláňa a trakcia vo výjazdoch nemá slabinu. Riadenie za každých okolností kladie dlaniam optimálne odpor, pritom je aj dostatočne citlivé. Len priemer otáčania v pomere k veľkosti rázvoru je pomerne veľký.

Záver

Nová Honda Civic absolvovala evolučný generačný posun. Na pohľad je ešte atraktívnejšia, v interiéri ešte ergonomickejšia a hlavne vybavenejšia (zoznam štandardnej výbavy). Najväčší pokrok zaznamenala v disciplíne jazdné vlastnosti podvozkových skupín. Nebyť väčšieho polomeru otáčania, niet jej čo v tomto smere vyčítať. Skrátený rázvor sme komentovali konštatovaním, že konštruktéri Hondy sa vybrali opačným smerom, ako velia aktuálne trendy. No úbytok miesta na zadných sedadlách sme nezaregistrovali, zato ľahšiu ovládateľnosť áno. V čase turba sa proti prúdu v Honde uberá aj urputné nasadzovanie atmosféricky plnených motorov. Zvýšený dôraz na šetrenie pohonných hmôt a norma Euro 5 podväzuje dynamiku a pružnosť testovanej jedna-osmičky. V spodnej a strednej časti využiteľných otáčok je jej prejav nepresvedčivý. Vo vysokých otáčkach boli benzínové motory Hondy vždy dobré, ale dnes už ich dokážu oceniť len vyslovene športovo založení vodiči. Honda odoláva novým trendom tak, ako sa bránila vývoju vznetového motora. Keď ho vzala na milosť a vyvinula vlastný turbodiesel, na prvý pokus bol hneď ligový. Nepochybne tak dopadne aj turbo benzín od Hondy, ktorý si zrejme ako prvý vyskúša nový Civic Type-R. Len tu už mal byť. A potom tá cena. Určite nepatrí ku konkurenčným výhodám.

Hodnotenie:
+
nekonvenčný dizajn nepružný motor
dobrá ergonómia pracoviska vodiča horší výhľad dozadu
objemný a praktický kufor
relatívne úsporný motor
výborný podvozok
citlivé riadenie

Najvýznamnejšie prvky štandardnej výbavy

ABS, BA, EBD, VSA, ESP, aktívny elektronický posilňovač riadenia, duálna automatická klimatizácia, prémiový audiosystém, tempomat s obmedzovačom rýchlosti, interiér v koži, vyhrievané predné sedadlá, čiastočne elektricky nastaviteľné predné sedadlá, panoramatická sklenená strecha, BI-HID svetlomety, denné LED, multiinformačný displej, spínač ekonomického režimu, indikátor radenia, systém start-stop, hliníkové pedále, parkovacie senzory vpredu aj vzadu, zadná parkovacia kamera, dažďový senzor, bezkľúčový vstup a štartovanie, imobilizér, alarm, elektrické ovládanie okien a vyhrievaných vonkajších zrkadiel, sedemnásťpalcové disky kolies z ľahkých zliatin...

Najvýznamnejšie prvky doplnkovej výbavy

Systém na zmiernenie následkov nehody, adaptívny tempomat, navigácia, exteriérové prvky – dizajn, exteriérové prvky – Šport, zostava praktických prvkov – Praktik, šestnásťpalcové disky kolies z ľahkých zliatin...

Honda Civic 1,8 i – VTEC Executive a porovnateľné automobily na slovenskom trhu
Honda Civic 1,8 i-VTEC Executive Citroën DS4 THP 160 Style Ford Focus 1,6 SCTi EcoBoost Titanium Mazda 3 GTA 2,0i VW Golf 1,4 TSI Highline
Zdvihový objem motora (ccm) 1 798 15 989 1 596 1 999 1 390
Usporiadanie a počet valcov R4 R4 R4 R4 R4
Maximálny výkon [kW (k) pri ot./min.] 104 (142)/6 500 120 (163)/6 000 110 (150)/5 700 111 (151)/6 200 118(160)/5 800
Maximálny krútiaci moment (Nm pri ot./min.) 174/4 300 240/1 400 240/1 600 – 4 000 191/4 500 240/1 500 – 4 500
Prevodovka 6-st. manuálna 6-st. manuálna 6-st. manuálna 6-st. manuálna 6-st.manuálna
Pohon predný predný predný predný predný
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h (s) 8,7 – 9,7 8.6 8.6 8,80 8
Maximálna rýchlosť (km/h) 215 212 210 206 – 212 220
Priemerná spotreba EU (l/100 km) 5,8 – 6,1 7.7 6 6.7 6,30
Rázvor (mm) 2 595 2 612 2 648 2 640 2 578
Počet dverí 5 5 5 5 5
Objem batožinového priestoru (l) 467 – 477 385 363 340 350
Cena základného modelu s DPH (€) 23 390 23 890 22 150 20 690 20 990
PRAMEŇ: technická dokumentácia výrobcov