O tom kedy je najlepšie vyraziť je možné viesť dlhé polemiky a dosť výraznú rolu zohráva počasie. Teda, nie že by inokedy nezohrávalo, avšak vo štvrtok pred Vianocami tento rok napadlo zopár centimetrov snehu čo dopravu skomplikovalo ešte o kúsok viac. Možno práve zo strachu ďalšej snehovej nádielky v kombinácií s piatkovým popoludním ktoré býva vždy extrémne exponované, sa mesto pomerne vyľudnilo. To je teda aspoň teória a úvaha. Pocitovo bol totiž najväčší dopravný nápor práve vo štvrtok. Už v piatok ráno boli ulice neobvykle prázdne, dokonca aj parkovacích miest bolo, na podiv, dostatok, čo inokedy nebýva zvykom. A snehu taktiež ubúdalo, radosti ani starosti z tejto skromnej bielej nádielky teda netrvali dlho. Paradoxom je, že aj nákupné centrá v posledný predvianočný víkend nepôsobili až tak extrémne preplneným dojmom ako by človek očakával.

My sme si na cestu z Bratislavy zvolili dosť netradičný termín, kedy už väčšina ľudí doma s rodinou zdobí stromček, alebo si pochutnáva na rannej káve a čerstvej vianočke. Ráno 24. Decembra boli cesty prázdnejšie, trúfame si povedať že išlo o unikátny zážitok, aký sa vám po zvyšok roka iba ťažko podarí zažiť. Pastelovo modrý, či skôr zelený model C3 s trojvalcovou benzínovou motorizáciou PureTech 82 a päťstupňovou manuálnou prevodovkou cestu zvládol bez státia v kolónach.

Citroen C3 - do malého auta vojde aj vianočný stromček Zdroj: jmr

Napriek skromnému výkonu 60 kW (82 k) ubiehala cesta ako po masle, našou cieľovou destináciou bol Púchov. Napriek vyslovene mestskej charakteristike auta nebolo problémom udržovať tempomatových 130 km/h, daňou bol iba zvýšený hluk a taktiež mierne vyššia spotreba na úrovni zhruba 7 litrov na 100 kilometrov. Auto je prekvapivo priestranné a použiteľné, do kufra neveľkých rozmerov sa podarilo pri troche snahy naukladať veľké množstvo batožiny aj vianočných darčekov, pred pár dňami C3 dokonca skvele poslúžila aj ako prepravník vianočného stromčeka.

Náš verdikt je teda taký, že cestovať na Štedrý deň ráno je z dopravného hľadiska skutočný luxus, ktorý ušetrí kopec nervov, času stráveného na cestách a pridá na kľude a pokoji. A o tom by predsa mali byť Vianoce. Teraz však začína druhá etapa presunov. Kým prvý týždeň roka 2019 bol, z hľadiska cestovania do Bratislavy ešte kľudný, druhý, od 7. januára bude zaťažkávajúci. V komentároch sa môžete podeliť o svoje plány cestovania.

Citroen C3 - tempomat je neoceniteľný pomocník Zdroj: jmr