Najnovšia, v poradí už štvrtá, generácia ideovo vychádza z predchodcu, ale nezaprie ani ovplyvnenie konceptom R-Space. Po koncepte dedí lomenú spodnú líniu bočných okien a obrovské disky. Otváranie dverí nie je na štýl Rolls-Royce a konceptu, ale je tradičné.

Nové tvary sa skôr prikláňajú k vlne crossoverov a dizajnovým jazykom zapadá k súčasnej ponuke automobilky. Nová generácia je väčšia od tej predchádzajúcej. Na dĺžku pribudli štyri centimetre a celkovo sa dostáva na 4406 milimetrov. Šírka s 20 milimetrami naviac dosahuje 1866 milimetrov, čo je najväčšia hodnota v triede. Trinásťmilimetrový nárast celkovej výšky majú na svedomí obrovské dvadsaťpalcové disky.

A je to vonku. Všetky verzie Scénicu a Grand Scénicu budú mať dvadsaťpalcové disky. Renault bude mať dokonca v ponuke aj plechové kúsky. Automobilka garantuje, že pneumatiky s rozmerom 195/55 R20 poskytnú rovnaký komfort ako sedemnástky a naviac aj cenovo budú na rovnakej úrovni.

Kým zvonku je nové MPV zaujímavé najmä pri dvojfarebnej kombinácii. Pre krátku verziu bude exkluzívne žltá farba a pre Grand zase jedna z hnedých. Interiér netrpí žiadnym nedostatkom priestoru. Prístroje už nie sú v strede prístrojovej dosky, ale priamo pred vodičom. Vyššie výbavy dokonca ponúknu posuvnú stredovú konzolu s elektrickým odblokovaním polohy. Dá sa posunúť úplne dozadu až k strednému sedadlu, čím čiastočne rozdelí priestor na zadných sedadlách.

Jazda na aute je prekvapivo príjemná. Motor s výkonom 118 kW (160 k), známy aj z Espace a Talismanu. Je spojený s dvojspojkovou automatickou prevodovkou. Dôležitým faktorom sú pneumatiky. Pri testovacej trase sme spravili menšiu obchádzku a skúsili sme betónovú cestu smerom na Slovakiaring. Auto bolo prekvapivo komfortné a stále stabilné. Konštruktérom nastavujúcim podvozok sa podaril naozaj výborný kompromis.

Renault Grand Scénic - je o 23 centimetrov dlhší ako Scénic Zdroj: jmr

A aký je dôvod na dvadsaťpalcové disky pre všetky výbavy? Auto s veľkými diskami vyzerá naozaj dobre a s menšími by to také nebolo. Druhým dôvodom je, že v nasadenie vo všetkých verziách prináša aj zníženie samotných cien pneumatík, ktoré aktuálne vyrába Michelin, Continental a Goodyear.

Nový Scénic bude stáť od 16 990 eur a za Grand si priplatíte 600 eur. Dôležitým rozdielom je, že Grand si nekúpite s výbavou Life a musíte zvoliť Zen za 18 890 eur. Na začiatok sa Renault rozbehne s tradičnou zvýhodnenou výbavou Premiere Edition s výhodou až 2000 eur.