1. Osloviť odborníka

Pri kúpe nového auta riskujete menej ako s jazdenkou. Napriek tomu bola by to náhoda, nevedieť o autách takmer nič a trafiť do čierneho. Argument, že predajcovia v predajniach poradia, neobstojí. Ich primárnou motiváciou je predať. Česť takému, ktorý vám povie, že model, ktorý ste si vybrali, je pre vás zbytočne luxusný, keď vaše skromné nároky plne uspokojí iný – o tretinu lacnejší.

Máte teda dve možnosti – samoštúdiom či diskusiou s fundovanejšími vypracovať sa tak, aby ste s predajcom viedli rovnocenný dialóg, alebo si so sebou niekoho v problematike rozhľadeného prizvite.

2. Reklama

O tom, akej ohromnej popularite sa teší konkrétny model, sa najčastejšie „dozviete“ z billboardov a reklamných spotov, alebo rovno z úst tých, čo ich predávajú. Ak vás šikovný predajca uvidí vstupovať do predajne, urobí všetko, aby ste svoje peniaze utratili práve tam. Môže prízvukovať, že práve jeho ponuka ide na odbyt ako teplé rožky, že akcia na vychytený model o týždeň končí a na sklade ostalo už len zopár kusov. No nekúpte to.

Ak podľahnete, možno zistíte, že máte ležiak, na ktorý ešte výhodnejšia akcia beží celý ďalší polrok. Preto sa o dopyte na trhu nových osobných automobilov informujte radšej z nezávislých prameňov. Napríklad z policajných štatistík alebo aj vizuálne. Ak nejaký model je taký vychytený, mal by byť na cestách v hojnom počte viditeľný.

Taktiež bude dobré trh sledovať aspoň niekoľko mesiacov a nekupovať hneď na druhý deň po tom, ako doma padne rozhodnutie.

3. Investícia

Môžete mať x legitímnych dôvodov, aby ste si kúpili nové auto, len neočakávajte, že doň vložené peniaze sa premenia na výnosnú investíciou (s výnimkou prípadov, keď je auto súčasťou biznisu). Môžete ho zakonzervované zaparkovať hoci v obývačke s klimatizáciou, aj tak bude strácať hodnotu a za štyri roky ho pokojne možno predať tak za polovicu.

Pre pamätníkov len pripomíname, že časy, keď sa do auta oplatilo investovať, si pamätá napríklad Škoda Favorit. Na sklonku socializmu bola nedostatkovým tovarom. Kto si v poradovníku pred Mototechnou miesto obhájil, mohol ju obratom so ziskom predať.

4. Ako sa ho zbavíte

Už pri kúpe nového auta myslite na to, že ho raz budete chcieť predať. Môže sa totiž stať, že model, ktorého nákup sa svojho času javil ako veľmi výhodný, je na trhu jazdených vozidiel za rozumnú cenu nepredajný.

Možno zistíte, že rýchlejšie ako práve toto auto stratilo hodnotu vaše PC, ktoré môžete darovať aj s dovozom na domácu adresu. Nakoľko si autá držia cenu – presnejšie – ako rýchlo ju strácajú, o tom vypovedajú cenníky trhu jazdeniek. 

5. Kradnú sa

Záujem autíčkárov sa v poslednom čase presúva k luxusnejším modelom. Rastú počty ukradnutých prémiových značiek a potom v rámci jednotlivých typových radov dopyt stúpa po lepšie vybavených exemplároch. Pravdepodobnosť, že vám ukradnú drahý prémiový model je štatisticky vyššia ako krádež ľudovej konfekcie.

Tak či tak však rebríčkom najkradnutejších áut stále dominuje Škoda, Volkswagen a Audi.

6. Benzín alebo nafta

Ak neviete, aký je rozdiel medzi autom s benzínovým a naftovým motorom, to neznamená, že je jedno, ktoré z nich si vyberiete. Vo všeobecnosti platí, že benzínový motor sa viac hodí na krátke vzdialenosti, prednosti naftového sa zas prejavia hlavne na dlhších tratiach.

Benzínový motor je pri nákupe lacnejší a jeho životnosť sprevádzajú aj nižšie náklady na opravy a údržbu. Rýchlejšie dosahuje prevádzkovú teplotu, preto skôr vykúri interiér. Má totiž nižšiu účinnosť ako naftový motor, preto produkuje väčší objem odpadového tepla.

Láka na kultivovanejší a tichší prejav a v zime nehrozí zamrznutie paliva. Úplne doma bude v meste na krátke párkilometrové vzdialenosti.

Naftový motor je pružnejší, preto nevyžaduje tak často radiť, čo dnes ale už z veľkej časti ale platí aj o „benzínoch“. Z hľadiska spotreby paliva je aj úspornejší a nafta je lacnejšia.. Zo skúseností z testov áut môžeme potvrdiť, že rozdiely v spotrebe v prospech dieslov sú významnejšie, ako udávajú v laboratóriu získané údaje výrobcov.

Treba ale počítať s vyššou nákupnou cenou, prípadnými vyššími nákladmi na servis i vhodnosťou nafty najmä na dlhé vzdialenosti. Častými studenými štartmi a cestami do susedného nákupného centra trpí, čo sa môže odraziť v nákladoch na jeho údržbu.

Skôr ako máte jasno, požiadajte dílera o predvádzacie jazdy. Všetky rozdiely síce neskonfrontujete, ale že vám niektoré auto nesadne, niekedy spoznáte už po naštartovaní. Najdôležitejšie je mať prehľad, listovať si internetovými ponukami a testami nestačí.