Jedno z najobľúbenejších SUV na našich cestách dostalo novú tvár a povedzme si, odvážnu a výraznejšiu. Nový Hyundai Tucson je štvrtou generáciou úspešného vozidla značky Hyundai, ktoré si od predstavenia v roku 2004 pripísalo po celom svete viac ako 7 miliónov predaných kusov. Susednej českej ekonomike určite pomôže fakt, že aj nová generácia sa bude vyrábať v závode Hyundai v Nošoviciach. 

Nový Tucson je v oblasti dizajnu pre Hyundai doslova revolúciou.  Jeho karoséria je celkovo väčšia ako v prípade predchodcu.  Progresívny dizajnový jazyk nového modelu Tucson čerpal inšpiráciu zo štúdie SUV vozidla Hyundai Vision T, ktorá sa predstavila v roku 2019 na výstave AutoMobility LA. Jedným z najviditeľnejších nových prvkov je mriežka chladiča, kde sa o mimoriadne silný prvý dojem starajú najmä skryté parametrické svetlomety Parametric Hidden Lights. Ak sú svetlomety vypnuté, predná časť vozidla vyzerá, akoby bola pokrytá tmavým geometrickým vzorom bez rozdielu medzi charakteristickými dennými LED svetlometmi hladko zapracovanými do masky. 

V interiéri novinky upútajú dvojité strieborné línie, citlivo inšpirované vodopádmi, ktoré plynulo prechádzajú z prednej časti palubnej dosky až do zadných dverí. Stredovú časť vozidla vypĺňa nová stredová 10,25-palcová dotyková obrazovka AVN-T. Dizajnéri značky Hyundai si vystačili bez fyzických tlačidiel a ovládačov, takže na všetky nastavenia a ovládanie audia, vozidla a navigácie, klimatizácie a kúrenia slúžia dotykové plochy. 

Príde ešte do konca roka

O 20 mm dlhší, o 15 mm širší a s rázvorom natiahnutým oproti predchodcovi o 10 mm je nový model Tucson priestrannejší než kedykoľvek predtým. Výsledkom je, že zadní pasažieri majú o 26 mm viac miesta na nohy. V závislosti od pohonu a výbavy sa batožinový priestor zväčšil o 33 až 107 litrov. Momentálne poskytuje pre batožinu až do 620 litrov, po sklopení operadiel zadných sedadiel narastie prepravná kapacita až na 1 799 litrov.

Nový model Tucson dostal rozsiahly bezpečnostný systém so siedmimi airbagmi vrátane nového stredového airbagu medzi prednými sedadlami, čo je v tomto segmente unikátny prvok. Súčasťou výbavy nového modelu Tucson je aj Autonómne núdzové brzdenie (FCA), ktoré spustí varovanie v prípade hroziacej kolízie s vozidlom, bicyklom alebo chodcom. Tucson je zároveň prvým modelom, ktorý obsahuje aj funkciu Zatáčania do križovatiek, ktorá rozširuje záber ochrany aj na kolízie v križovatkách. 

Nový Tucson ponúka tri elektrifikované pohonné jednotky a dva spaľovacie motory so štyrmi možnosťami prevodoviek. Najširšia ponuka inovatívnych elektrifikovaných pohonov obsahuje benzínové a naftové 48 V mild hybridné, hybridné a plug-in hybridné verzie. Okrem elektrifikovaných pohonov ponúka nový Tucson aj paletu benzínových a naftových motorov. 

Prvé kusy nového modelu Tucson – hybridné, naftové a benzínové, vrátane 48 V mild hybridov – sa u európskych predajcov Hyundai objavia ešte do konca tohto roka. Plug-in hybridná verzia a výbava N Line prídu začiatkom budúceho roka.