V plnej rýchlosti nabúrala do auta. Vraví, že anjeli strážni vtedy stali pri všetkých. Po niekoľkých hodinách vyšetrení boli všetci v poriadku - bez úrazu a škrabanca. „Som v šiestom mesiaci tehotenstva, bola som v šoku, keď sa to stalo, hneď som šla za nimi. Viete, život je veľmi krehký,“ spomína si.

To, čo sa stalo v Bratislave neďaleko Miletičky, bola zbytočná nehoda, ktorá mohla v priebehu niekoľkých sekúnd zmeniť osudy dvoch rodín. Bola to nehoda, pri ktorej zohrával rolu obyčajný smartfón, do ktorého v čase nehody vodička červeného auta ťukala a nevenovala dostatočnú pozornosť vedeniu svojho auta.

Mobily sú všade

Denisin manžel bol len pár hodín pred nehodou s dcérou v parku, kde hasiči a záchranári prezentovali deťom vybavenie a svoj vozový park. „Dcéra sa vtedy do sanitky bála nastúpiť, o pár hodín sa však v sanitke ocitla a som rada, že sa nikomu nič nestalo,“ vraví. Ona sama „nedá ruku do ohňa ani za seba“, pretože boli situácie, keď občas sama mobil v aute držala.

Nehoda áut v Bratislave 3. júna 2018 Zdroj: Archív D. L.

S rozmachom sociálnych sietí sa to ešte zhoršilo. „Sama vidím denne blogerky a influencerky na Instagrame, ktoré sa počas jazdy natáčajú na video. Týmto apelujem na všetkých, nerobte to. Poučme sa, kým nám Pán Boh dal šancu sa poučiť. Mobily v idúcich autách sú fakt hlúposť,“ apeluje.

Pritom stačia mikrosekundy. Pri priemernej rýchlosti auta 80 - 85 km/h prejde vodič za jednu sekundu dĺžku plaveckého bazéna.

Zo štatistík polície z minulého roka vyplýva, že na cestách vlani prišlo o život 250 ľudí, o 17 viac ako rok predtým. Hlavným dôvodom smrteľných dopravných nehôd bolo podľa polície telefonovanie za volantom a nevenovanie sa vedeniu motorového vozidla. Na druhom mieste neprimeraná rýchlosť jazdy.

„Za štyri mesiace tohto roku sa takýmto spôsobom dopustilo priestupku takmer 10-tisíc vodičov, vlani to bolo takmer 23-tisíc vodičov. Zákon za to ukladá sankciu vo výške 50 eur a v správnom konaní do výšky sto eur,“ uviedla hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová.

Obava z pokuty by však podľa nej nemala byť tým odstrašujúcim príkladom, aby vodiči nepoužívali telefón počas jazdy: „Ale vedomie, že v dôsledku toho môže dôjsť aj k nehode s katastrofálnymi následkami.“

Handsfree nepomáha

Problém s nepozornosťou nie je len slovenský, ale celosvetový. V dobe aplikácií a chorobného nutkania sledovať prst pri pohybe po dotykovej obrazovke sú nehody spôsobené nedbanlivosťou čoraz častejšie.

Štúdia nemeckého Technického centra Allianz (AZT) potvrdila, že venovanie sa mobilu počas jazdy je dokonca nebezpečnejšie ako jazda pod vplyvom alkoholu. Vyplynulo z nej, že až 60 percent vodičov, ktorí 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa