Nemecká automobilka Porsche poodhalila dvere do tajomnej komnaty svojich predtým nezverejnených vozidiel, ktoré sú vysledkom skvelej práce dizajnérskeho tímu pod vedením Michaela Mauera. Sám šéfdizajnér Porsche sa postaral aj o videoprezentáciu tohto zaujímavého počinu, ktorý pohladil duše všetkých milovníkov krásnych a rýchlych áut.

Cieľom projektu Porsche Unseen je ukázať postupne 15 rôznych vozidiel, ktoré vznikli v rokoch 2005-2019. „Ľudia po celom svete milujú nestarnúci a inovatívny dizajn našich športových áut,“ povedal k projektu Oliver Blume, generálny riaditeľ spoločnosti Porsche AG a dodal: „Vizionárske koncepty sú základom tohto úspechu: ponúkajú súbor predstáv pre dizajn Porsche zajtrajška a kombinujú našu silnú tradíciu s priekopníckymi technológiami budúcnosti.“

Pre svojich fanúšikov Porsche ponúka aj novinku, obsiahlu knihu nazvanú Porsche Unseen, v ktorej si čitatelia môžu tieto prototypy vychutnať a zároveň dozvedieť sa viac o práci dizajnérskeho oddelenia značky. Dobrou správou tiež je, že vybrané štúdie budú môcť záujemcovia vidieť aj naživo - na špeciálnej výstave v Porsche múzeu v Zuffenhausene v roku 2021.

Podľa M. Mauera, ktorý vo funkcii šéfdizajnéra Porsche pôsobí od roku 2004, dizajnérske oddelenie zamestnáva viac ako 120 dizajnérov a jeho epicentrom je mestečko Weissach. Práve tam prichádzajú dizajnéri z celého sveta, aby tu vytvárali skice a modely najnovších športových vozidiel. Nechýbajú medzi nimi experti na interiérový a vonkajší dizajn, farby a materiály, inžinieri i modelári. Každoročne tu vznikne 10 až 15 štúdií. Niektoré z nich zostanú iba vo forme skice (M. Mauer sám priznal, že najradšej pracuje s ceruzkou a papierom), iné sa dostanú do fázy zmenšeného modelu a niektoré to dotiahnu až na model v skutočnej veľkosti. V rámci videoprezentácie práve tri takéto „veľké“ vozidlá Mauer predstavil.

Porsche 919 Street

V roku 2017 uzrel sveto pozoruhodný prototyp, ktorého základom je závodný špeciál Porsche 919 Hybrid. Práve ten žal úspechy na slávnej dvadsaťštyrihodinovke v Le Mans. Vo Weissachu sa rozhodli využiť technológie závodného špeciálu kategórie LMP1 a pretaviť ho do podoby sériového auta.

Porsche 919 Street
Zdroj: Porsche

Zachovali pritom jeho koncepciu, v rámci ktorej zostal rovnaký rázvor či rozmery, no prispôsobili ju podmienkam bežných ciest. Vnútri dravého superšportiaku s karbónovým monokokom nájdete hybridný systém s výkom 900 koní. Do sériovej výroby sa však tento model nedostal. Ako poznamenal šéfdizajnér Porsche M. Mauer, pretekárska technológia sa ukázala byť pre sériové využitie príliš zložitá.

Porsche Vision Spyder

Najnovší z utajených prototypov vznikol vlani a doslova šokuje svojím sparťanským, puristickým kokpitom, či charakteristickými mriežkami chladiča nad motorom umiestneným v strede vozidla. Menšie, kompaktné a ľahké vozidlo Porsche Vision Spyder navyše ozvláštňujú červené grafické prvky a podľa M. Mauera odkazuje na slávny model Porsche 550-1500 RS Spyder z roku 1954. Aj ten zaujal koncepciou otvorenej karosérie a špecifickým tvarom zadných blatníkov.

Porsche Vision Spyder
Zdroj: Porsche

Novinka zas prekvapí hranatými svetlometmi, ktoré by, spolu s moderným ochranným rámom, mohli byť ozvenou budúcnosti v rámci dizajnu Porsche. M. Mauer uviedol, že pre celý dizajnérsky tím bolo veľkou výzvou zakomponovať moderné a vyžadované technológie do kompaktnej karosérie tohto nádherného vozidla.

Porsche Vision „Renndienst“

Najväčším prekvapením spomedzi prvýkrát predstavených vozidiel slávnej značky bol veľkopriestorový elektrický model Porsche Vision „Renndienst.“ Vznikol v roku 2018 ako voľná interpretácia rodinného konceptu pre šesť osôb. Autori ho nazvali futuristickým „raketoplánom" so vzrušujúcimi proporciami. V rámci značky Porsche ide o naozaj nevídaný dizajnový počin, pretože veľkú dodávku v žiarivej červenej farbe čakal zrejme málokto.

Porsche Vision „Renndienst“
Zdroj: Porsche

Podľa M. Mauera má Vision „Renndienst“ vizionársky riešený aj interiér, v ktorom je sedadlo vodiča posunuté dopredu a do stredu vozidla. Elektrický pohon je integrovaný do podvozku, vďaka čomu si cestujúci v modulárnej kabíne vychutnajú veľkorysý priestor.  Už teraz sa tešíme na ďalšie odvážne prototypy tejto kultovej značky.