Francúzska automobilka PSA Peugeot Citroën pravdepodobne zmení plán reštrukturalizácie tak, aby sa vyhla prepúšťaniu zamestnancov. Zároveň bude musieť znova zvážiť plány na zatvorenie továrne pri Paríži. Výmenou za to dostane medzi rokmi 2013 a 2015 od francúzskej vlády garancie na úvery pre finančnú odnož spoločnosti do výšky sedem miliárd eur. Informoval o tom denník Financial Times.

Vláda si kladie aj ďalšie podmienky. Firma nebude môcť v najbližšom období vyplácať dividendy, skupovať vlastné akcie ani odmeňovať vedenie opciami na akcie. Zamestnanci tiež budú môcť v rámci dohody dosadiť do dozornej rady vlastného zástupcu a vláda bude tiež musieť odobriť nového riaditeľa. „Vláda nemá v pláne rozdávať darčeky bez toho, aby žiadala niečo na odplatu,“ povedal podľa FT francúzsky premiér Jean-Marc Ayrault.

Kývnuť musí aj komisia

Pôjde o najväčší balík štátnej pomoci, aký vláda udelila od roku 2009, kedy Peugeotu a Renaultu pomohla úvermi vo výške šesť miliárd eur. Zásah vlády bude musieť posúdiť Európska komisia, ktorá určí, či nejde o neoprávnenú štátnu pomoc.

Celkovo bude automobilka potrebovať 11,5 miliardy eur, ktoré má poskytnúť skupina 30 bánk. Za 5 až 7 miliárd eur z celého objemu má ručiť vláda peniazmi daňových poplatníkov. Záchrana finančného krídla skupiny je pre budúcnosť automobilky kľúčová, keďže cez ňu tečú peniaze pre lokálnych predajcov a na poskytovanie lízingov. Do problémov sa francúzsky výrobca áut dostal po tom, ako sa pre krízu prudko spomalil predaj áut vo Francúzsku, Španielsku a Taliansku, ktoré spolu tvoria viac ako polovicu jeho tržieb v Európe.

Akcie prudko padli

Akcie firmy sa v priebehu dnešného obchodovania zosunuli o viac ako päť percent. Dôvodom na prepad sú aj obavy o budúcnosť ozdravného plánu firmy. Automobilka plánovala v rámci reštrukturalizácie prepustiť v najbližších rokoch približne 8-tisíc zamestnancov, čo sa jej pod dohľadom ľavicovej vlády zápasiacej s nezamestnanosťou presahujúcou desať percent podarí len ťažko. Konkrétne kroky na obmedzenie prepúšťania však zatiaľ neohlásila.

Výsledky hospodárenia zverejnené v stredu ukázali, že celkové tržby firmy v treťom štvrťroku poklesli o 3,9 percenta na necelých 12,93 miliardy eur. Vedenie však naďalej tvrdí, že do konca roka sa mu podarí naplniť plán zníženia nákladov o miliardu eur.

Ilustračné foto na titulke - SITA / AP