Od predajcu v Českej republike odoberú jazdené vozidlo na faktúru s dlhšou splatnosťou a následne ho použijú ako zálohu pre pôžičku na jeho kúpu. Pôžičku si pritom vezmú od veriteľa na Slovensku. Vozidlo potom v Česku vrátia.
Zálohy zapisujú na Slovensku notári bez toho, aby mali povinnosť overovať, či dlžníkovi vozidlo skutočne patrí. K zápisu zálohy im stačí len nezaplatená faktúra, ktorá preukazuje možné budúce vlastníctvo.
Keď predajca vozidla v Českej republike začne urgovať splatnosť faktúry, vozidlo podvodníci vrátia, obchod stornujú, ale predajcu o vzniknutej zálohe neinformujú.
Podvedeným je najmä slovenský veriteľ, ktorý požičal na základe neplatnej zálohy. Autobazár potom musí riešiť zložitý medzinárodný právny problém.
„Podľa našich zmlúv sa vozidlo stáva majetkom zákazníka až v okamihu zaplatenia celej kúpnej ceny. Pokiaľ za vozidlo zákazník nezaplatil, nepatrí mu a podľa kúpnej zmluvy ho nemôže ani právoplatne použiť ako zálohu. Po zistení tohto protiprávneho zaobchádzania sme problém riešili v spolupráci so slovenských veriteľom a notárom, ktorý zálohu zapísal. Záloha nakoniec bola po súhlase veriteľa vymazaná. Na podvod sme upozornili slovenskú notársku komoru a na Slovensku sme podali trestné oznámenie,“ uviedla generálna riaditeľka AAA Auto Karolína Topolová.
V Česku sa ročne predá viac ako 600-tisíc jazdených áut, z toho približne polovicu predajú súkromné osoby a polovicu predajcovia, najmä autobazáre.