Nissan Leaf je prvým elektrickým automobilom, ktorý je dostupný širokým vrstvám zákazníkov. Aj napriek mierne kontroverznému dizajnu dokázal získať v Európe titul Auto roka 2011.

V USA sa v tomto období dostáva k predajcom nový Leaf modelového roku 2012. Ten obsahuje niekoľko noviniek, ktoré majú užívateľom uľahčiť spolunažívanie s vozidlom, ktoré nespaľuje fosílne palivá.

Retuše sú na podnet zákazníkov. Najzávažnejšími sú však dve z nich. Pre výbavu SL je v sériovej výbave rýchle nabíjanie cez 480 voltovú sieť. To v reálnom svete znamená, že na 80 percent sa akumulátory nabijú už počas prvých 30 minút dobíjania.

Druhou novinkou, ktorú si zákazníci vynútili je balík zimných funkcií pre všetky výbavy Leafu. V rámci tohto prvku výbavy figuruje zahrievač batérie, vyhrievaný volant a vyhrievané predné aj zadné sedadlá.

Užívatelia Leafu vyplňovali anketové hárky a z nich vyšlo, že až 82 percent z nich Nissan nikdy predtým nemalo a 75 percent nerozmýšľalo nad inou alternatívou.

Nissan USA zverejnil aj ceny na americkom trhu. Výbava SV začína na 35 200 dolároch a lepšie vybavená SL vytiahne z peňaženky 37 250 dolárov. Pre porovnanie, v Európe, konkrétne v Holandsku cena Leafu začína na 32 839 eurách.

Výhodou elektromobilu je, že veľa štátov poskytuje rôzne úľavy pre majiteľov. Či sa už jedná o oslobodenie od cestnej dane, príspevok na kúpu, alebo registráciu zadarmo.

Nissan Leaf je vskutku revolučné auto, ktoré dokáže rozšíriť elektrické vozidlá. Otázka, či je práve táto cesta tá, ktorá je ideálna pre automobily v budúcnosti však dôkladne zodpovedaná nie je.

Foto – Nissan