Kórejský výrobca súčiastok a modulov Mobis, ktorý patrí do automobilového konglomerátu Hyundai/Kia, pridá vo svojom závode v Gbeľanoch pri Žiline výrobu bŕzd. Mobis Slovakia produkuje komponenty a montuje veľké moduly pre susednú fabriku Kia Motors. Tá z nich potom kompletizuje autá. Podobne ako Kia aj Mobis chystá tretiu pracovnú zmenu.

Mobis plánuje pre rozšírenie výroby prijať 450 nových zamestnancov. Spolu s Kiou počet nových pracovníkov dosiahne tisícku. Minister práce Jozef Mihál to povedal po návrate z Južnej Kórey, kde mu podľa ministerstva investície potvrdil šéf kórejskej automobilky I Hjong-kun podpredseda správnej rady Mobisu Čong Sok-su. Nová prevádzka má vyjsť na 39 miliónov eur.

Pokiaľ by sa projekt realizoval v tomto rozsahu, citeľne by predčil rámec v štúdii vplyvov projektu na životné prostredie, ktorú v lete schválili úrady. Tá hovorila o zhruba 18-miliónovej investícii a prijatí 321 ľudí.

Výroba bŕzd v slovenskom závode nahradí doterajší dovoz z Kórey a Číny. Firma pre ňu prestavia už existujúcu halu, ktorá dosiaľ slúži ako redistribučné skladovacie centrum fabriky. Úpravy by mali štartovať v máji budúceho roku a končiť v decembri, od januára 2013 je naplánovaný štart výroby bŕzd.   

Mobis v rámci projektu nainštaluje do prevádzky stroje na výrobu brzdných strmeňov, zariadenia na povrchové úpravy výrobkov vrátane galvanického zinkovania a linky na montáž brzdných systémov. Vo výrobe bude fungovať osem liniek, na ktorých sa budú opracúvať kovové polotovary a vyrábať strmene. Tie sa budú po povrchových úpravách vrátane zinkovania na šiestich montážnych linkách inštalovať do kompletných brzdných systémov.

Najmä hluk výroby a povrchové úpravy, pri ktorých sa na výrobných zariadeniach využívajú aj rôzne chemikálie, prekážajú obyvateľom blízkych Gbelian. Hoci obec ešte v máji vydala pre projekt oficiálny súhlas, na verejnom vypočutí 6. júla sa ľudia na plány kórejskej spoločnosti sťažovali. Ako v zápise z verejného prerokovania potvrdzuje odbor environmentálneho posudzovania Ministerstva životného prostredia, kritizovali nielen možné dosahy novej výroby, ale aj rušivé vplyvy doterajšej činnosti Mobisu. Ako príklad uviedli hluk, pred ktorým susednú Tepličku nad Váhom chráni protihlukový val, no Gbeľany od Mobisu nedelí.

Séria invektív proti projektu Mobisu vyvrcholila výzvou na starostu Gbelian Jozefa Martinčeka, aby v mene obce s projektom nesúhlasil. Jeho prísľub z vypočutia ale obecné zastupiteľstvo schválilo až o vyše týždeň neskôr a starosta poslal druhé, zamietavé stanovisko až 26. júla. To ale pre procesné lehoty prišlo po termíne, konštatujú v záverečnom stanovisku k projektu ministerskí úradníci. Úradné stanovisko pre projekt Mobisu tým pádom znelo – súhlas.

Ilustračné foto na titulke - Vladimír Benko