Akoby socialistických politikov jedna matka – alebo PR poradkyňa mala, tak sa vety z ich úst podobajú. Keď predminulý štvrtok automobilka PSA Peugeot Citroën ohlásila, že v snahe zefektívniť stratové fungovanie prepustí niekoľko tisíc ľudí a zatvorí závod Aulnay pri Paríži, francúzsky prezident François Hollande ani nepočkal na nový pracovný týždeň. Ešte počas víkendových osláv dobytia Bastily vyhlásil, že plán automobilky je „je neprijateľný a nebude akceptovaný.“ Nemenej výhražne dodal, že vláda si nechá od expertov napísať vlastnú finančnú analýzu problémového podniku a sama navrhne opatrenia. Akoby si Francúzi navzájom redigovali prejavy s premiérmi zo Slovenska či Maďarska, keď chcú poučovať energetikov či bankové domy ako podnikať.
Možno povedať, že šéf automobilky Philippe Varin reagoval pomerne diplomaticky. Vláde odporučil, aby radšej prijala opatrenia na zníženie nákladov práce vo francúzskych firmách. Mohol im totiž aj odkázať, že to on má od akcionárov mandát a plat na strategické rozhodnutia o automobilovej skupine, a nie politici. Tých zas voliči poverili, aby riadili krajinu. A že on politikom do ich práce nehovorí a mali by mu...dať pokoj. Mohol reagovať aj ostrejšie, pretože o prepúšťaní rozhodol na základe finančných čísiel a zásad riadenia podniku. Nie na základe príkazov od politikov, ktorí by si nárokovali ústupky za štátnu pomoc.
TREND v najnovšom čísle píše o tom, ako by z optimalizačného plánu PSA a výrobnej spolupráce francúzskej skupiny s General Motors mohla vyťažiť automobilová továreň v Trnave - v podobe výroby malého auta nemeckej automobilky Opel. V priemyselnom svete sa stáva príznačným, že ak globálne firmy zefektívňujú podnikanie, ich slovenské dcéry z toho vďaka spojeniu kvality s nižšími nákladmi profitujú. Aj preto, že tomu zatiaľ zásadne nebránili slovenskí politici.
Odkaz P. Varina preto platí aj pre tunajšiu vládu. Ak sa má nemecká, ale aj ktorákoľvek iná firma rozhodnúť, či zainvestuje do výroby svojho produktu na Slovensku, bude sa snažiť čítať politické signály. Posolstvo štyroch obchodných komôr, podľa ktorých novela Zákonníka práce uberie z flexibility a poškodí pracovný trh, však nič pozitívne o vzťahu vlády k podnikaniu nevypovedá. Ak sa podobné odkazy začnú množiť, investičný imidž Slovenska utrpí.
Od Francúzov naozaj netreba odkukávať ako popudiť firmy. To už radšej napodobňovať ako sa má robiť dobré víno a dvorne sa správať k ženám. A možno by vládam na Slovensku alebo vo Francúzsku nezaškodilo, keby podnikateľom menej radili a viac ich počúvali. Aj takých, čo nefinancovali volebnú kampaň.