Malý hatchback určený pre Japonsko sa síce predstavil na autosalóne v Tokiu už dávnejšie, ale teraz sa blíži spustenie predaja. Je naplánované na posledný deň augusta. Podľa Mitsubishi pôjde o globálny model, takže môžeme očakávať aj rozšírenie ponuky v Európe.

Mirage bude musieť konkurovať zavedeným modelom ako Fiat Panda, Suzuki Splash a päťdverovým verziám dvoch trojičiek. Najskôr sa predaj začal v Thajsku, kde sa Mirage stalo slušným predajným trhákom. Do konca júla dostalo Mitsubishi 33 000 objednávok. Thajsko ako prvá krajina predaja bola logickým krokom, keďže sa tam malé auto vyrába.

Svoj podiel na úspechu určite má aj samotná použitá idea. Prvotnou myšlienkou pri konštrukcii boli požiadavky na kompaktnosť auta, cenovú dostupnosť a tiež čo najlepšiu spotrebu. Nízka cena znamená v japonských podmienkach základ na cifre 998 000 jenov. To je asi 10 465 eur. Maximálne sa vyšplhá na 1 288 000 jenov.

Vonkajšie rozmery auto radia medzi miniautomobily. Tým pádom je splnená aj podmienka kompaktnosti. Reálne však auto má byť kvôli rozmerom aj ľahké na ovládanie.

Najlepšiu spotrebu Mitsubishi dosahuje trojvalcom s objemom pod jeden liter. Slovné spojenie najlepšia spotreba nie je len cliché. Podľa správ ide o najúspornejšie auto s benzínovým motorom, ktoré sa v súčasnosti dá kúpiť v Japonsku.

Litrová pohonná jednotka posúva k predným kolesám 51 kW (69 k) a 86 Nm. Prenos sa uskutočňuje cez bezstupňovú prevodovku CVT. S vypínaním motora Start-Stop Mirage potrebuje iba 3,6 litra kilometrov na sto kilometrov.

Foto – Mitsubishi