Rozhodnutie o nákupe nového osobného auta je vážna vec. Pre väčšinu populácie na Slovensku znamená investíciu, ktorá zásadným spôsobom prehovorí do rozpočtu domácnosti. Preto ho neradno brať na ľahkú váhu. A ak nepatríte do kasty skúsených motoristov, skôr ako sa vyberiete do prvého showroomu, položte si niekoľko zásadných otázok a skúste si na ne zodpovedať. 

Bola to dobrá investícia   

Nové autá sa kupujú z dvoch zásadných dôvodov: 1. potrebujem ho, 2. nepotrebujem ho, ale ho chcem. Teoreticky prichádza do úvahy aj 3. možnosť – mienim uložiť nahonobené eurá. Naozaj len teoreticky. Prakticky bude lepšie na túto možnosť rýchlo zabudnúť. Investícia do nového auta nie je výhodná. Nedá sa o nej povedať ani, že je riziková. Stratu má geneticky zakódovanú už vo svojej povahe.

Pamätníci ešte zažili časy plánovitého hospodárstva. Vtedy osobné autá boli nedostatkovým tovarom, prideľovali sa na ešte nedostatkovejšie poukazy a radostnú udalosť si bolo treba vyčkať v poradovníku. Ešte aj Škoda Favorit pamätá časy počiatku transformácie ekonomiky, keď z druhej ruky bola drahšia ako oficiálna cena novej.

Dnes je auto investičný prepadák

Keď si dnes kúpite nové auto, senzitívejšie povahy už počujú cvengot z neho vypadávajúcich euro mincí. A to aj v čase, keď tátoš parkuje v dobre zastrešenej garáži. Na rozdiel napríklad od zlata, či vychytených nehnuteľností nezadržateľne stráca každým dňom svoju hodnotu. Všetky značky a typy ju strácajú. Individuálne.  Koľko? To zistíte o 3,4, alebo 10 rokov, kedy ho budete chcieť predať. Najväčší úbytok hodnoty vyjadrenej cenou na trhu jazdených vozidiel však zaznamenávajú v prvom roku.

Niektorí experti pokles odhadujú na priemerných 20 % z pôvodnej ceny nového. V ďalších rokoch strata osciluje okolo 10 %. Sú samozrejme žiadanejšie modely, ktoré si cenu dokážu lepšie uchovať. To platí predovšetkým o autách nemeckej proveniencie. Vidíte to nielen v autobazároch, ale aj v štatistikách krádeží. V zásade platí, že najviac sa kradnú tie typy, po ktorých je najväčší dopyt na trhu nových a jazdených áut. Pritom je pozoruhodné, že napriek tomu, že japonské vozy mali aj v minulosti vysoké renomé, nekradli sa. Dnes sa už kradnú aj tie. 

Myslite na to, že ho raz predáte

Všeobecne však platí, že nové auto je stratová investícia aj v prípade, že nebudete kalkulovať ďalšie výdavky na pohonné hmoty, poistenie, servis... Toto je memento aj pre ostatných motoristov, ktorí nemienia používať auto ako termínovaný vklad. Už pri nákupe nového auta majte na zreteli, že raz ho predáte.

Potom sa môže ukázať, že model, ktorého nákup sa javil ako veľmi výhodný, je na trhu jazdených vozidiel za rozumnú cenu ťažko predajný. Možno zistíte, že rýchlejšie ako práve vaše auto stratil hodnotu len váš mobilný telefón, či osobný počítač, ktorý môžete prípadnému záujemcovi maximálne tak darovať aj to ešte s dovozom na domácu adresu.

Foto - Andrej Balco