Ako informoval denník The Guardian, od novembra minulého roka britská spoločnosť Bath Bus Company prevádzkuje „Bio-Bus“ medzi mestom Bath a bristolským letiskom. Autobus dokáže prejsť 300 kilometrov na jednu nádrž, na čo sú potrebné celoročné splašky piatich ľudí.
Tento proces zabezpečuje spoločnosť GENeco, ktorá svojou technológiou získava biometán z odpadových vôd. „Bio-Bus je poháňaný ľuďmi žijúcimi v lokálnej oblasti, niekedy priamo aj jeho cestujúcimi,“ uviedla spoločnosť vo svojej tlačovej správe.
Bio-bus môže byť spásou najmä pre veľké mestá, pretože spaľovaním biometánu je do ovzdušia vypúšťaných menej škodlivých plynov ako dieselovými alebo benzínovými motormi. Zároveň klesá závislosť dopravy na fosílnych palivách, nedostatok ľudského odpadu je veľmi nepravdepodobný.
GENeco má so svojou technológiou ešte väčšie plány. „Spracovaním odpadu a jedla nevhodného pre ľudskú konzumáciu sme schopní produkovať dostatok biometánu, aby sme zabezpečili dostatok plynu na dodávku energie 8 500 domácnostiam,“ hovorí riaditeľ spoločnosti Mohammed Saddiq.
Ako upozorňuje portál Quartz, Veľká Británia vo využívaní podobných technológii nie je priekopníkom. Napríklad v Osle je ľudským odpadom poháňaných už osemdesiat autobusov mestskej hromadnej dopravy a je plánované ďalšie rozšírenie. Nórsko sa aj vďaka týmto opatreniam snaží do roku 2050 stať krajinou bez karbónových emisií. Najväčším priekopníkom vo využívaní bioplynov je Švédsko, kde túto technológiu využíva už viac ako 36-tisíc vozidiel.