V zmene vnímania elektromobilov verejnosťou zohrala kľúčovú úlohu Tesla Model S. Tento liftback ako prvý ukázal, že batériový model môže byť atraktívny, komfortný i rýchly. No najmä ponúknuť naozaj použiteľný dojazd.

Jeho náskok však konkurencia doťahuje: Audi nachystala e-tron GT, Porsche nestíha vyrábať Taycan a Mercedes-Benz ťahá na model EQS. Do toho navyše vstupuje Lucid Air, píše portál autobild.pluska.sk.

Elektrický automobil Lucid Air, dlho ohlasovaný ako najväčší konkurenčný model spoločnosti Tesla, začal svoj automobilový život. Z výrobných liniek továrne zišli prvé sériové exempláre a ich dodanie zákazníkom sa očakáva koncom októbra.

Spoločnosť už na samom začiatku výroby a po mnohých predchádzajúcich oznámeniach poukazuje na to, že ešte pred začiatkom výroby získala na Lucid Air až 13 000 rezervácií.

Lucid sa chváli aj tým, že Air vo verzii Dream Edition dokáže na jedno nabitie batérie prejsť až 837 kilometrov, čo je o 162 kilometrov viac ako jeho najpriamejší konkurent - Tesla Model S.

Dream Edition je najluxusnejšou a najlepšie vybavenou verziou modelu Air a prvou, ktorá sa dostala do výroby. Po dodaní už objednaných exemplárov Lucid spustí výrobu a dodávky základnej a športovej verzie Touring a Grand Touring.

Air má byť dostupný so štyrmi rôznymi verziami techniky. Už pri prezentácii prototypu v roku 2016 sa spomínal výkon vyše 1 000 koní a nešlo o prázdne sľuby.

Magickú cifru kalifornský sedan skutočne prekoná. V špičkovej verzii Dream Edition majú jeho dva elektromotory poháňajúce obe nápravy dosahovať 1 080 konských síl, no ide o údaj v imperiálnych jednotkách.

Podľa metrickej sústavy by malo ísť o 805 kW (1 095 k). Vrcholný model sľubuje zrýchlenie z 0 na 60 míľ za hodinu (96 km/h) v priebehu 2,5 sekundy a zdolanie štvrťmíľového šprintu za 9,9 s. To sú hodnoty z ríše hyperšportov.

Zdroj: Lucid Motors