Najväčším z nich je nemecký Bosch, ktorý v tomto roku uzavrel partnerstvo s výrobcom čipov Nvidia. Cieľom je vyvinúť pre automobilky superpočítač postavený na umelej inteligencii, ktorý urýchli vývoj autonómnych technológií. Aj keď dnes samojazdiace autá testuje množstvo firiem, problémom je nedostatočné množstvo dát.

V súčasnosti testované vozidlá sa totiž nikdy nedokážu naučiť všetky možné situácia a ich riešenia, ktoré sa v reálnej premávke môžu prihodiť. Na to by bol potrebný oveľa väčší počet testovaných vozidiel, ktoré by navyše museli na cestách stráviť výrazne viac času.

Podľa Rolfa Bulandera, člena predstavenstva spoločnosti Bosch zodpovedného za oblasť mobility, je riešením práve umelá inteligencia, ktorá sa vďaka neurálnym sieťam dokážu samostatne učiť. V rozhovore pre TREND.sk približuje aj reálne dátumy nasadenia samojazdiacich áut, ako aj budúcnosť dieselových motorov.

Ako bude vyzerať spolupráca vašej spoločnosti s firmou Nvidia?

Našim cieľom je vyvinúť spolu s Nvidiou čip, v ktorom už budú priamo zakomponované algoritmy pre umelú inteligenciu. Vďaka tomu totiž budú čipy rýchlejšie a efektívnejšie a budeme ich môcť využiť v samojazadiacich autách. Dnes je však ešte príliš skoro povedať, či a ako to bude fungovať.

Rolf Bulander Zdroj: Bosch

Ako je to s nasadením takýchto technológií? Čakáte, kým bude produkt kompletne vyvinutý a následne ho ponúkate partnerom, alebo chodia za vami zákazníci sami a žiadajú si tieto technológie?

Najprv ho zaradíme medzi naše projekty. Pri projekte s Nvidiou zatiaľ nepadlo

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa