Čínske úrady vypracovali nový zoznam žiadaných zahraničných investícií. Vyplýva z neho, že Peking už cudzí kapitál príliš nechce napríklad v automobilkách alebo v továrňach na výrobu polovodičov. Zahraničný kapitál je naopak vítaný v nemocniciach či lízingových firmách. Zoznam má 29 strán a je koncipovaný ako smernica, ktorá by mala úradníkom pomôcť zorientovať sa v prioritách vlády.
"Cieľom je optimalizovať štruktúru zahraničných investícií, presadiť technologické inovácie a modernizáciu v priemysle," uviedla na svojich webových stránkach Národnej rozvojová a reformná komisia. Na zozname sú sektory, v ktorých budú úrady zahraničné investície podporovať, obmedzovať alebo kompletne zakazovať.
Smernica začína platiť 30. januára 2012 a bude slúžiť ako základ pre uplatňovanie hospodárskej politiky vo vzťahu k zahraničným investorom. To znamená, že sa od nej bude odvíjať schvaľovanie projektov, rovnako ako daňové záležitosti. Komisia uviedla, že prednosť budú mať investície, ktoré budú do Číny prinášať nové technológie a know-how. Vítané ale budú aj takzvané "zelené" projekty. Prílev priamych zahraničných investícií je v Číne v posledných 30 rokoch hlavným motorom hospodárskeho rastu. Za prvých 11 mesiacov tohto roku do Číny pritiekli priame zahraničné investície v objeme 103,8 miliardy dolárov. To je podľa agentúry Reuters medziročný nárast o 13,2 percenta.
Ilustračné foto na titulke - SITA / AP