V auguste pôjde v Spojených štátoch do aukcie automobil Aston Martin DB5, ktorý vlastnil britský herec Sean Connery. Dražiteľ, spoločnosť Broad Arrow Auctions, odhaduje, že tento vzácny automobil by sa mohol predať za 1,4 až 1,8 milióna dolárov. Informoval o tom dnes spravodajský server CNBC.

Bondove auto

Connery, ktorý zomrel v roku 2020, stvárnil britského agenta Jamesa Bonda v siedmich filmoch v období 1962 až 1983. Práve model Aston Martin DB5 je s postavou Jamesa Bonda spájaný najviac. Objavil sa v ôsmich bondovkách, prvýkrát v snímke Goldfinger z roku 1964. Britská automobilka týchto vozidiel vyrobila v rokoch 1963 až 1965 menej ako 1 100, čo z nich robí vzácny a vyhľadávaný artikel.

Connery toto konkrétne auto v žiadnej bondovke nešoféroval. Podľa hercovho syna Jasona Conneryho si zaobstaral vlastnú verziu vozidla a rád s ním jazdil.

Vzácne v aukciách

Autá filmového Jamesa Bonda boli v poslednom desaťročí na aukciách pomerne vzácne. V roku 2019 sa Aston Martin DB5, ktorý bol použitý pri natáčaní bondovky Thunderball z roku 1965, predal v aukcii za 6,4 milióna dolárov, uvádza aukčná sieň Sotheby's. Toto auto má v blatníkoch skryté guľomety Browning kalibru 30 milimetrov.

V roku 2013 zaplatil miliardár a šéf americkej automobilky Tesla Elon Musk takmer jeden milión dolárov za športové vozidlo Lotus Esprit z roku 1976, ktoré bolo použité pri natáčaní bondovky Špion, ktorý ma miloval z roku 1977. Musk uviedol, že jedinečný dizajn tohto vozidla ovplyvnil aj vzhľad elektrického pick-upu Cybertruck.