Záhadný lesklý kváder, ktorý bol nájdený v odľahlej púšti na juhovýchode amerického štátu Utah pred dvoma týždňami, je preč, upozornila agentúra Reuters. O zmiznutí informovali úrady a na sociálnych sieťach sa objavili fotografie z miesta, na ktorých je vidieť len hromadu kamenia a malý kúsok kovu v tvare trojuholníka, ktoré na mieste zostali.

Úrady v Utahu o náleze informovali na začiatku minulého týždňa po tom, čo 3,6 metra vysoký kovový kváder 18. novembra objavila posádka vrtuľníka pri sčítaní oviec. Informácie o tajomnom objekte okamžite vyvolali rozruch a rad špekulácií o tom, kde sa objekt vzal. Podľa niektorých mohli objekt umiestniť do púšte návštevníci z vesmíru, podľa iných to mohol byť fanúšik sci-fi filmu 2001: Vesmírna odysea Stanleyho Kubricka, v ktorom sa objavujú podobné čierne predmety vytvorené neznámym mimozemšťanom.

Mysterious Monolith
Zdroj: TASR/AP

Úrady síce presné miesto, kde sa monolit nachádzal, neprezradili, nadšencom sa však podarilo miesto odhaliť a na sociálnych sieťach sa objavila séria fotiek ľudí sa záhadným kvádrom dvakrát vyšším ako priemerný dospelý človek. Teraz však objekt zmizol a zdá sa, že nikto nevie kam. Federálny Úrad pre správu pôdy a ministerstvo pre verejnú bezpečnosť štátu Utah uviedli, že o tom nič nevedia.

,,Dostali sme správy, že nelegálne inštalovaná stavba označovaná ako 'monolit' bola odstránená z verejných pozemkov Úradu pre správu pôdy neznámou stranou," uviedol úrad na svojom webe. Objekt bol údajne odstránený v piatok večer, napísala agentúra Reuters.

Na internete sa okamžite spustila rad špekulácií o tom, čo sa mohlo stať. Podľa jednej osoby sa ,,vesmírni mimozemšťania vrátili, aby ho odstránili". Umelecký svet špekuloval, že objekt by dielom sochára Johna McCracken, ktorý zomrel v roku 2011. Jeho syn Patrick McCracken denníka The New York Times povedal, že jeho otec mu v roku 2002 povedal, že by rád zanechal svoje umelecké dielo na odľahlom mieste, kde by bolo objavené neskôr.