Divadlo, akrobacia, cirkus, pouličné umenie – to všetko už deviaty krát ponúkol Festival nového cirkusu Cirkul'art v stupavskom Kaštieľskom parku. Už druhý krát sa uskutočnil v čarokrásnom parku v tieni storočných platanov (platan nad jazerom má dokonca 250 rokov a jeho obvod meria šesť metrov) a keďže po upršaných dňoch sa počasie umúdrilo, podujatie prilákalo stovky divákov.

Viac než sto predstavení vyplnilo tri dni pútavým programom pričom umelci z 19. krajín pripravili špičkové predstavenia, v ktorých sa ľahkosť podania prepletala s vysokou profesionalitou. Nijaká drezúra zvierat – veď aj preto vznikol žáner nazvaný Nový cirkus – všetko len ľudský um a šikovnosť.

Ambasárokou tohtoročného festivalu bola Vica Kerekes.

Jednotlivé čísla sa odohrávali buď priamo medzi divákmi na parkovej cestičke či na lúčine a TOP programy, na ktoré si bolo potrebné kúpiť vstupenku, šokovali divákov vo veľkom šapitó.

Fenfire Show z Rakúska Zdroj: Milan Debnár

Puzzle krajín EÚ pre deti Zdroj: Milan Debnár

Aj budúci povrazolezci musia niekde začínať... Zdroj: Milan Debnár

Čo sa dialo v šapitó

Slovenský nový cirkus YOUNÁK, ktorí mali možnosť vidieť diváci na reôznych podujatiach už vlani, opäť predstavil originálne spojenie divadla, humoru, akrobacie a živej dievčenskej muziky, a to všetko s riadnym nádychom folklóru. Bolo to o najväčšom slovenskom hrdinovi Jurajovi Jánošíkovi, ale našlo o historické svedectvo, ale o netradičné vyjadrenie emócií, ktoré sa s ním spájajú – túžba po slobode, bohatstve, spravodlivosti, ale aj láska a to všetko v podaní špičkových kaukliarov, akrobatov a muzikantiek... 80 minútová koncert, ktorý si zaslúži zlatú pečať a označenie MADE IN SLOVAKIA.

Nemenej zaujímavé a dych vyrážajúce bolo aj predstavenie Finále v podaní medzinárodného súboru Analog Company. V spolupráci s Cirom La Putyka tak mali po prvý krát možnosť už aj slovenskí diváci vidieť veľkolepú šou, v ktorej sa predstavili špičkoví akrobati a hudobníci. Párty ôsmych priateľov, z ktorých by mohol vystupovať hoci aj každý sám, ponúkli varieté plné obdivuhodných kúskov, ktoré do seba perfektne zapadali a na pódium vtiahli aj niekoľko divákov, z ktorých sa razom stali účinkujúci...

Company Analog: Finale Zdroj: Milan Debnár

Company Analog – Finale Zdroj: Milan Debnár

Big Trampoline Brothers Zdroj: Milan Debnár

Čo sa dialo vonku

Pod holým to pritom žilo počas celého festivalu. Nechýbala škola akrobacie, workshopy lektorov z krajín V4, veľká trampolína s lietajúcimi akrobatmi, konštrukcia na vzdušnú akrobaciu, umelci na chodúľoch či na obrovskej guli, či klauni na pódiu, ktorý nielen prekvapovali svojimi žonglérskymi vsuvkami, ale aj vtipnými poznámkami, ktoré si vychutnali tí diváci, ktorí ovládali angličtinu...

No a, samozrejme, nechýbal medzinárodný cirkusový food festival

Švéd Sven from Sweden Zdroj: Milan Debnár

O tom, že viesť marionetu nie je jednoduché, sa mohli presvedčiť diváci po vystúpení vďaka vlastnej skúsenosti. Zdroj: Milan Debnár

Tritypos z Česka sa na svet pozerajú vo svojej chodúľovej šou na svet poriadne zvrchu. Zdroj: Milan Debnár

Čo je to Nový cirkus

Nový cirkus patrí k najmladším žánrom javiskového umenia. Vznikol v 70. rokoch vo Francúzsku ako potreba nezávislého divadla hľadať nové formy vychádzajúce zo zabudnutých rituálov, činoherných tradícií, cirkusových schopností a pouličného umenia. Pre nový cirkus je charakteristická naratívna forma rozprávania príbehu prostredníctvom tradičných cirkusantských zručností, ktorými vyjadruje metafory, príbehy, témy, divadelné obrazy či dejovú líniu. Až sekundárnym cieľom je prezentácia úrovne virtuozity prevedenia, nebezpečnosti a ekvilibristiky jednotlivých cirkusových umení.

Čo je Cirkul'art

Cirkul'art je jediným podujatím svojho druhu na Slovensku. Počas deviatich rokov jeho existencie videli návštevníci viac ako 440 predstavení a umelcov. Festival je aktívnym členom siete európskeho partnerstva Circostrada Network.

Moz Drumsmers – rozžiarení LED bubeníci z Francúzska s ich rytmickým a originálne nasvieteným vystúpením si razili cestu pomedzi návštevníkov festivalu aj večerným parkom. Zdroj: Milan Debnár