Trnava je jedným zo slovenských miest, kde vznikla nová turistická centrála – Trnava Tourism. Na jeseň pripravili pre návštevníkov mesta víkendy, ktoré kombinujú vinárstvo, históriu, umenie a sezónnu gastronómiu. Región propagujú pod značkou Tirnavia.

„Produktov okolo vína určených pre turizmus pribúda v poslednom čase aj na Slovensku, avšak produktov, ktoré by sa v tomto smere orientovali aj na možnosť príjemne stráveného víkendu s prenocovaním je zatiaľ minimum“, uviedol Andrej Kotlárik, výkonný riaditeľ Trnava Tourism, oblastnej organizácie cestovného ruchu.

Víkendy sú určené  nielen pre  znalcov vína, ale aj tých, ktorí sa k poznávaniu vinohradníctva, výroby a degustácie vína  ešte nikdy nedostali. Programy sa robia počas víkendov od polovice septembra do konca novembra, posledný bude 16. – 18.11, vždy od piatka do nedele. Pre všetky termíny sú pripravené špeciálne, cenovo zvýhodnené pobytové balíky s partnerskými ubytovacími zariadeniami.

Hotely v kategórii tri a štyri hviezdičky a penzióny v historickom meste Trnava alebo neďalekých Smoleniciach ponúkajú 2 noci s raňajkami v kombinácii s vínnou tour, vrátane prepravy a prehliadkou mesta Trnava. Hostia majú pri potulkách za vínom dopravu zabezpečenú, takže pri degustáciách odpadá nevďačná úloha šoféra.  V Trnave sa chcú zamerať najmä na potenciálnych záujemcov zo stredného alebo východného Slovenska. Práve v tejto časti Slovenska má región Tirnavia ambíciu presadiť sa ako kvalitná vinárska destinácia.

Vínne tour kombinujú návštevu tých najkvalitnejších oblastných vinárstiev, najkrajších vinohradov a degustácie za osobnej prítomnosti vinárov. Nebude chýbať najoceňovanejšie slovenské vinárstvo Mrva&Stanko Vinárstvo roka 2010 a Vinárstvo roka 2011 alebo vinárstvo Terra Parna v Suchej nad Parnou, ktoré spája starú vinársku tradíciu s modernou architektúrou a malebnými vinicami.

Zdroj: Foto: Mrva&Stanko

Na výber budú štyri druhy vínnych tour. Vinárske soboty skombinujú návštevu dvoch či troch vinárstiev v  regióne. Pre november je ponuka rozšírená o víkendy v spojení so známym „Dňom vínnych pivníc v Trnave 2012“, kedy bude cesta po stopách dobrého vína viesť výlučne uličkami a pivnicami starobylého mesta. Ďalej je to dvojdňové poznávanie časti Malokarpatskej vínnej cesty počas Dňa otvorených pivníc 2012. Pre hostí ubytovaných v regióne je vtedy pripravený mikrobus na prepravu od vinárstva k vinárstvu.

Program víkendov dopĺňa aj ponuka piatkových koncertov vážnej hudby v niektorom z historických kostolov Trnavy alebo v  architektonickom skvoste mesta – nedávno zrekonštruovanej židovskej Malej synagóge.

Už prvý vinársky víkend v regióne bolo možné spojiť s koncertom z medzinárodného festivalu Trnavské organové dni 2012. Záverečný koncert na historických organoch baziliky sv. Mikuláša bol totiž v piatok 14. septembra a odohral ho jeden z najvýznamnejších organistov súčasnosti- organista parížskeho chrámu St. Sulpice Daniel Roth. Rovnako v piatky môžu záujemcovia ochutnať sezónne gastronomické špeciality. Ponúkajú ich niektoré z partnerských ubytovacích zariadení.

Na sobotné predpoludnia sú pripravené prehliadky mestom Trnava. Okrem iného ozrejmia význam vinohradníctva v regióne, keď patrila Trnava v stredoveku medzi najväčšie vinohradnícko-vinárske centrá v Uhorsku a niesla v ňom pozíciu jedného z najväčších obchodníkov s vínom. V sobotu večer možno vyskúšať noc v miestnom kasíne. Nedeľný tip predstavuje nový golfový areál v Trnave alebo dedinka Smolenice so svojim romantickým zámkom. Víkend v regióne Trnava je možné ukončiť priamo v Smoleniciach degustáciou jednej z najlepších medovín nielen na Slovensku, ale aj vo svete. 

Foto: Trnava Tourism, Mrva&Stanko