Osemdesiat medailí si odviezli vinári z Českej republiky z najväčšej vinárskej súťaže v USA, San Francisco International Wine Competition. Slováci sa jej nezúčastnili.

Husársky kúsok sa podaril Vinařství Líbal, ktoré zopakovalo vlaňajšie víťazstvo za najlepšie víno vo svojej kategórii. Tentoraz za Tramín červený. Líbalovcom sa to podarilo ako zatial jedinému vinárstvu v celej histórii súťaže.

V meste povestného mosta Golden Gate vyberali odborné komisie z viac 4 500 vzoriek vín z celého sveta. Organizátori súťaže uviedli, že sa im prihlásilo 1 300 vinárstiev. Z Českej republiky sa prezentovalo 115 vín. Z nich 80 ocenili štyrmi veľkými zlatými, štyrmi zlatými, 31 striebornými a 41 bronzovými medailami.

Cestu vinárov z Čiech a Moravy do San Francisca finančne podporil ich Vinársky fond a organizačne im pomáhalo české Národné vinárske centrum. Investícia sa vyplatila a moravským vínam sa opäť viac pootvorili dvere na severoamerický trh. Medaily zo San Francisca si obchodníci s vínom totiž pozorne všímajú. Neušlo im, že moravskí vinári získali tento rok dvojnásobný počet veľkých zlatých medailí ako vlani, a že tiež obhájili titul za najlepšie víno konkrétnej odrody.

Líbal dobyl San Francisco už dvakrát

Veľkú zlatú medailu a titul za najlepší Tramín červený získalo rodinné Vinařství Líbal z obce Horní Dunajovice. Išlo konkrétne o Tramín červený, výběr z hroznů 2011.

Minulý rok na sanfranciskej súťaži zažiaril rovnakým ocenením za ich Sauvignon. Vinařství Líbal si za svoju dvanásťročnú existenciu získalo pevné postavenie medzi malými moravskými vinármi

Bolo to vôbec po prvý raz vo viac ako tridsaťročnej histórii tejto najväčšej a najprestížnejšej medzinárodnej súťaže vín v USA kedy sa dva roky po sebe dostalo víno od rovnakého producenta do elitnej kategórie víťazov tejto prehliadky. Vinařství Líbal si okrem dvoch najvyšších ocenení vyslúžilo ešte bronzové medaily za Muškát moravský, pozdní sběr 2011 a Sauvignon, VOC Znojmo 2011.

Ďalšie tri moravské vinárstva sa môžu pochváliť veľkými zlatými medailami. Veľkú zlatú medailu (za viac než 92 bodov zo 100) získal Znovín Znojmo, a. s., za Tramín červený, mešní víno, výběr z bobulí 2011. Veľké zlato si odnáša vinárstvo Pavlovín, s. r. o., za Chardonnay, výběr z hroznů 2011 a štvrtú veľkú zlatú medailu na Moravu si vezie ďalší vinár teraz už patriaci k svetovej extra triede Ing. Richard Tichý za Rulandské šedé, pozdní sběr 2010.  

Coppola má najviac medailí

Celkovo najúspešnejším vinárstvom je to, ktoré patrí a nesie meno svetoznámeho amerického režiséra. Francis Ford Coppola Winery z kalifornského údolia Napa Valley má dve veľké zlaté medaily, sedem zlatých, desať strieborných a osem bronzových.

K tomu treba prirátať aj cenu za Vinára roka, ktorú získal práve ich Corey Beck. Americký režisér Francis Ford Coppola, známy filmami Apokalypsa či Krstný otec, kúpil svoj vinohrad v roku 1975 a prvé víno mal v roku 1978, keď začal vyrábať víno typu Bordeaux. Odvtedy sa značka preslávila a jeho meno nesie vinárstvo v Sonome, ktoré produkuje 40 druhov červených a bielych vín. Hlavný manažér Coppolovho vinárstva Corey Back podľa Vine Talk na majiteľovi oceňuje jeho stálosť. Pripomína, že Coppola pôsobí vo vinárstve dlhšie ako 90 percent všetkých vinárov v Kalifornii.

Najlepšie vinárstvo, červené a biele víno

Vinárstvom roka sa stalo Ste. Michelle Wine Estates a tiež si nesie cenu za najlepšiu vínnu kolekciu. Vinárstvo založili v americkom štáte Washington už v roku 1912 a v roku 1954 sa stalo súčasťou družstva „Amerických pestotovateľov viniča". Chateau Ste. Michelle sa stalo hlavným pilierom ich produkcie. Majitelia vždy preferovali pestovanie hrozna prírodnou klasickou cestou a využívali európske, hlavne francúzske postupy nielen vo vinohradoch, ale aj pri výrobe vína.

Chateau Ste. Michelle je jedno z mála prémiových vinárstiev, ktoré pod sebou združuje ďalších producentov, z ktorých sa každý úzko špecializuje buď na biele alebo červené vína.

Tento netradičný prístup je dielom skvelého enológa Boba Bertheau. Zatiaľ čo všetky vinice Columbia Crest sa nachádzajú na suchej a slnečnej východnej strane pohoria Cascade, Bertheau preferuje biele vína z Woodinville neďaleko od Seattlu, kde je podnebie skôr chladné a podobá sa tomu v Burgundsku.

Cenu za najlepší Rizling a zároveň za najlepšie biele víno si odnáša vinárstvo Maryhill Winery. Okrem toho získalo tri zlaté, 11 strieborných a deväť bronzových medailí.

Cenu za najlepšie víno typu Bordeaux a zároveň ocenenie za najlepšie červené má vinárstvo s veľkou zlatou medailou má Kestrel Vintners. Vinárstvo nemá za sebou dlhú históriu. Majitelia John a Helen Walkerovci ho otvorila pre verejnosť vo februári 1999. Už vtedy sa rozhodli vyrábať vynikajúce vína za rozumné ceny, ktoré budú súperiť s najlepšími vinárstvami v štáte Washington. Svoju kreativitu nasmerovali hlavne na milovníkov tmavých bohatých červených vín. Významné úspechy prišli hlavne po roku 2004, kedy do vinárstva prišiel pivničný majster Flint Nelson.

Kompletné výsledky tohtoročnej súťaže San Francisco International Wine Competition podľa jednotlivých vinárstiev nájdete tu.

Foto: vinoextra.cz