Firmu, ktorá pred jedenástimi rokmi začínala s produkciou 12-tisíc fliaš v malej pivničke, dnes už netreba nikomu predstavovať. Za pomerne krátky čas sa jej meno stalo synonymom kvality a v súčasnosti produkuje okolo 330-tisíc fliaš ročne v novej, modernej prevádzke.

Reč je o firme Mrva & Stanko. To, že tento úspech nestojí na hlinených nohách, som mal možnosť sa presvedčiť na predstavovaní nového ročníka v Modre v štýlovej reštaurácii u Richtára.

Než však prezradím čo, to o prechutnaných vínkach, spomeňme si aký bol ročník 2007. Pamätáte si ešte tie júlové horúčavy?

Spotreba „roséčka“ dosahovala maximá a teploty na teplomeroch sa šplhali niečo cez
40 °C. Obloha bez jediného obláčika a dážď by vtedy neprivolal ani africký šaman. Aj vďaka tomu nemožno tento ročník radiť medzi technologicky jednoduché, no i vďaka tomu sa celkom zaujímavo podarili červené vínka, ktoré veľa slnka potrebujú.

Súvisiace články

Celou degustáciou prítomných sprevádzal Ing. Mrva, človek, ktorý má s každým svojím vínom otcovský vzťah. Dozvedeli sme sa nielen všeobecný popis, ale i analýzu, či zaujímavosti o pôvode suroviny.

Začalo sa odrodou Rizling vlašský, neskorý zber, ročník 2007 pôvodom z Dolných Orešian . Táto lokalita tradične poskytuje plnšie, svieže a minerálne vína, ktoré, priznám sa, mi vyhovujú. Na prvý dojem sa aromatika v pohári prezentovala maslovo – orechovým tónom. Neskôr po kratšom prevetraní sa objavujú svieže zelené, limetkové tóny a pevná mineralita. V chuti je vínko skôr jednoducho štrukturované, s ovocnou horčinkou (šupka zeleného jablka) a sviežou kyselinou v závere. Na môj vkus však trošku vyšší alkohol ako telo vínka znesie.
Moje hodnotenie: 84 bodov

Rizling rýnsky, neskorý zber, ročník 2007, Dolné Orešany. Vôňa kombinujúca medové tóny a sviežosť. V náznaku mi pripomenula až listy černíc. Chuť je pevne minerálna, plná, so zbytkovým cukrom, ktorý je však v harmónii s pomerne vysokou kyselinkou. Víno je vďaka tomu aj deklarované ako suché. Dochuť je v skutku dlhočizná. Víno má skvelý archivačný potenciál a kto má trpezlivosť dočká sa po čase určite aj sekundárnej aromatiky v podobe petrolejových tónov.

Moje hodnotenie: 88 bodov.

Rulandské biele, neskorý zber, r. 2007, Šintava. Vôňa prejavuje tóny sušených bylín, náznak vlašského orecha a neskôr sa pridávajú tóny žltého ovocia (melón, fisalis). V chuti je vínko ešte rozhárané, no po rozpačitom nábehu sa prejaví ovocnosť a zamatový tón. Zakončené je príjemne dlhou dochuťou.

Moje hodnotenie: 87 bodov.

Rulandské biele, výber z hrozna, r. 2007, Čebovce. Typicky odrodová vôňa pripomína vôňu chlebíka a žltého ovocia. Chuť je veľmi jemná, harmonická a dlhá. Telnaté, výborne zladené médium je zakončené dochuťou po šupke bielej vinohradníckej broskyne. Skvelé!

Moje hodnotenie: 93 bodov.

Rulandské šedé, výber z hrozna, r. 2007 s rodným listom vystaveným v Čachticiach. Pre túto firmu je to oblasť, ktorá im v poslednej dobe zabezpečila niekoľko vysokých ocenení na svetových výstavách. A ani toto víno nebolo sklamaním. Striktne ovocná vôňa najviac pripomínala šťavu z liči. V chuti je vínko pomerne plné dochuť je korenistá. Dobre zladené a vyvážené víno, ktoré musí chutiť každému.

Moje hodnotenie: 89 bodov.

Nasledovala dvojica, spotrebiteľmi stále tak obľúbeného Chardonnay. Prvé Chardonnay, výber z hrozna, r. 2007 pochádzalo z oblasti neďaleko Veľkého Krtíša – z Čeboviec . Vôňa mi pripomenula zrelú hrušku. V chuti je vínko jednoduchšie štrukturované, ukončené jemnou horčinkou. Ľahké, dobre zvládnuté víno.

Moje hodnotenie: 87 bodov.

Chardonnay, výber z hrozna, r. 2007, Mojmírovce, polosuché. Hneď prezradím, že práve toto je môj favorit z celej degustácie. Už vôňa dávala tušiť výnimočné médium. Ťažká, plná a komplexná. Najviac sa prejavovala po mede, včeľom vosku a kompótovom ovocí. Chuť je veľmi koncentrovaná, všeobjímajúca. Hra kyselín a zostatkového cukru je naozajstným zážitkom a finiš je svieži a ovocný. Po prehltnutí vás príjemná dochuť neopustí ešte pekných pár sekúnd. Pre mňa je toto víno jeden z vrcholov ročníka 2007!

Moje hodnotenie: 96 bodov.

Po takomto víne sa už ťažko dá kontrovať. Nuž prišiel na rad známy, avšak stále famózny Devín z ročníka 2006. A ak som v úvode spomínal, že červené vína sa Mrva&Stanko vydarili, ponúkam aj nasledovné dôkazy:

Modrý Portugal, akostné víno, r. 2007

Skvelá ovocná vôňa čerešní, višní a náznak škorice. Chuť je priamo ovocná, kopírujúc svojim výrazom vôňu. Kyselinka, ktorá sa často v tejto odrode trošku „odviaže“ sa drží na uzde tvoriac tak nádherné, ľahké víno ako stvorené na letné grilovačky.

Moje hodnotenie: 88 bodov

Frankovka modrá, neskorý zber, r. 2007, Čebovce.

Korenistejší prejav vo vôni snúbený s tónmi černíc. V chuti však je vínko nevyrovnané, čaká ho ešte pobyt v drevenom sude, ktorý ho určite zjemní a okreše. Myslím, že sa môžeme tešiť na peknú „višňovú“ frankovku.

Moje hodnotenie: nehodnotené

Rulandské modré je odroda, ktorá nie je jednoduchá na výrobu, no keď sa vínko podarí, je to skutočný elegán. To z roku 2007, z Čachtíc v kategórii výber z hrozna na tento titul jednoznačne ašpiruje. Vôňa si vás podmaní tónom dozrievajúcich sliviek, či až fialiek. V hladkej chuti nájdete tóny sušených sliviek, zložky sú príjemne vyrovnané a samotné médium je stredného tela.

Moje hodnotenie: 89 bodov

Alibernet, akostné, Strekov, r. 2007 sa vo vôni prejavoval po dreve čiernej bazy a maku. Dali sa objaviť i stopy čierneho korenia. A ako to pri mladých Alibernetoch už býva, chuť je zatiaľ nekonzistentná. Snáď čas ju uhladí a vínko sa zharmonizuje a zjemní.

Moje hodnotenie: nehodnotené

Cabernet Sauvignon, neskorý zber, r. 2007 pôvodom z Mojmíroviec prekvapil zvláštnou živicovou arómou, ktorá však po chvíľke prechádzala do korenistého tónu a tónu černíc. V ústach bol plný, zamatový opäť pripomínajúc černice. Pekný kabernet, ktorý sa nemusíte hanbiť ponúknuť dnes, alebo archivovať.

Moje hodnotenie: 87 bodov

Posledným vínkom degustácie bol barikový Cabenet Sauvignon, výber z hrozna z toľko chváleného ročníka 2006. Ihneď ma zaskočil vôňou čučoriedok a dymu. V chuti sa znova objavovali čučoriedky a jemná kyselinka pripomínala zasa višňový tón. Veľmi zaujímavé víno teraz, no ešte zaujímavejšie bude keď mu dovolíte oddychovať nejaký čas vo fľaši.

Moje hodnotenie: 90 bodov

Prechutnali sme toho pomerne dosť, no i tak to nebol celý sortiment tejto firmy z posledného ročníka. Stačila však i táto vzorka, aby som sa opäť utvrdil, že páni Mrva a Stanko určujú smer Slovenského vinárstva.

Autor prevádzkuje internetový obchod Wineshop.sk