Svetový trh s knihami z druhej roky vzrástol medziročne o 5,5 percenta a jeho valuácia predstavuje približne 24 biliónov dolárov. Najbližších desať rokov by mal podľa Persistence Market Research rásť v priemere o 6,6 percenta ročne. V roku 2020 dosiahol predaj kníh z druhej ruky na celkovom predaji knižiek podiel 15 percent.

Zvyšujúca sa gramotnosť svetovej populácie, globálny dôraz na vzdelanie, rastúci počet čitateľov a zvyšujúca sa popularita kníh či silnejúce online platformy zamerané na túto formou obchodovania – to sú faktory, ktoré sa na raste trhu so „second hand“ knihami podieľajú najviac.

Napríklad v Česku sa pred dvomi rokmi predalo 30 miliónov kníh, z toho z druhej ruky bolo asi 800-tisíc, čo predstavuje 2,7 percenta.

Voucher za knihu

Súčasťou svetových trendov je aj Slovensko. Kým v minulosti boli knihy z druhej ruky doménou primárne antikvariátov, bazárov či búrz a neskôr pribudol populárny internetový portál Bazoš, dnes sa situácia začína s nástupom technológií a zmeny spotrebiteľských návykov radikálne meniť. Do hry vstupujú onlinové platformy, ktoré rozširujú možnosti cirkulárnej ekonomiky aj v segmente kníh.

Koncom minulého roka spustilo napríklad kníhkupectvo Martinus svoj projekt Knihovrátok. Ľudia majú možnosť vrátiť do obehu knihy, ktoré už prečítali a nechcú si ich nechať vo svojich domácich knižniciach. Výmenou za ne dostávajú od Martinusu poukážky na nákup nových kníh. Od začiatku Knihovrátku vykúpil Martinus v Česku a na Slovensku vyše 150-tisíc kníh od 30-tisíc ľudí. Polovicu tvorili knihy, ktoré už boli vypredané.

Knihobot
Zdroj: Karolina Fialova

Čitatelia najprv nahrávajú názvy kníh do systému, aby zistili či ich Martinus vykupuje a uvideli predbežnú cenu, ktorú im za ne ponúka. „Náš výkupný algoritmus zodpovedne vyhodnocuje, ktoré knihy majú šancu nájsť si nových čitateľov, a ktoré nie. Vykupujeme tituly, o ktorých vieme, že im budeme vedieť časom nájsť nový domov,“ hovorí CEO Martinusu Michal Meško.

Dôležitým kritériom je okrem dátumu vydania knihy, ideálne po roku 2005, aj jej obľúbenosť medzi čitateľmi, prípadne to, či v danom čase o ňu konkrétny čitateľ má záujem. Poškodené alebo staré knihy kníhkupectvo nevykupuje.

Po schválení môžu predajcovia priniesť vybrané knihy do ktorejkoľvek predajne Martinusu na Slovensku alebo ich kníhkupectvu zaslať do skladu v Martine poštou či cez Packetu. Cenu dopravy hradí Martinus. Kníhkupectvo knihy prevezme, skontroluje a následne do 21 dní odo dňa doručenia či vyzdvihnutia zašle čitateľom elektronickú poukážku. Koľko je možné na knihe zarobiť?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa