Z vín, ktoré TREND hodnotil v roku 2008, sme na základe dosiahnutého skóre (90 a viac bodov), pomeru kvality a ceny a dostupnosti na trhu vybrali 10 naozaj nezabudnuteľných skvostov.

1. Château Pontet-Canet 2005

Súvisiace články

Ročník 2005 patril k vôbec najlepším v histórii Bordeaux a Château Pontet-Canet z Pauillacu, ktorého produkcia sa od zmeny majiteľa v roku 1994 neustále zlepšuje, ponúklo skutočne skvostné víno.

Majetok produkuje vôbec najväčšie množstvo vína zo všetkých klasifikovaných châteaux Médocu, jeho dostupnosť na trhu je preto dobrá, rovnako uspokojivá je aj cena moku, ktorá sa pre ročník 2005 aktuálne pohybuje na úrovni približne 100 eur za fľašu.

Senzoricky mohutné a apelačne príznačné médium s veľkým potenciálom osloví tmavou granátovo-červenou tonalitou s purpurovým prebleskom. Nádherná a čistá kabernetová aromatika á la Pauillac sa nesie v znamení crème de cassis, cédru a korenia. Na podnebí mohutné taníny, pekná acidita a sexi telo. Ovocné, korenisté, dlhé, reflektujúce terroir. Famózne víno s obrovským potenciálom.

Hodnotenie: 96 bodov

2. Aalto 2005

Španielsky fenomén z Ribery del Duero i v novom ročníku, ktorý uviedol na trh, ponúka obrovskú a konštantnú kvalitu za výbornú cenu (35 eur). Aalto 2005 je v porovnaní s predošlým ročníkom senzoricky prístupnejšie, no súčasne v sebe ukrýva veľký archívny potenciál. Ide o najlepšie Aalto vôbec.

Vo farbe typicky granátové s mladým purpurom po okraji. Čisté a intenzívne černicové tóny v spojení s florálnou overtúrou fialiek a sladko-korenistým francúzskym toastingom vábia na pitie. Plne stavaná, bohatá a intenzívna chuť má mohutnú tanínovú štruktúru zaobalenú v opulentných černicových tónoch. Finiš doznieva niekoľko minút.

Hodnotenie: 96 bodov

3. Bollinger La Grande Année 1999

Bublinky z poslednej bondovky Quantum of Solace, asambláž odrôd pinot noir (63%) a chardonnay z polôh grands (82%) a premiers crus. Šampanské z jedného z najuznávanejších maison vôbec prináša v ročníku 1999 úžasnú vzletnosť a ľahkosť.

Jemné bublinky ponorené do zlatistej farby moku v sebe ukrývajú tóny kvietkov a kávy s klasickým ovocno-medovo-tofee podmazom á la Bollinger. Elegantná a komplexná chuť v absolútnej harmónii jednotlivých zložiek opantá všetky zmysly.

Hodnotenie: 93 bodov

4. Montes Alpha M 2005

Ročník 2005 bol v Čile najlepším za poslednú dekádu a prial predovšetkým kabernetom. Vinárstvo Viña Montes, jedno z najlepších v krajine, ponúklo svoju kabernetovú ikonu Alpha M zo Santa Cruz v údolí Colchagua ako jeden z dôkazov.

V kalichu hutná granátová farba s purpurovo-krvavým lemom. Aromatika pripomína Pauillac - zmesou ostružín a kassisu, jemným sladko-korenistým barikom i tónmi grafitu.

Uhladená a zvodne elegantná chuť sa nesie v metamorfózach tmavého ovocia, je plná vyspelých trieslovín zamatového charakteru, a vrcholí dlhou, viac ako minútovou hrou na podnebí.

Hodnotenie: 95 bodov

5. J&J Ostrožovič Tokaj Cuvée 2006

Vinárstvo J&J Ostrožovič z Veľkej Tŕne na východe Slovenska si nepochybne zaslúži uznanie za experimentovanie a inovatívny prístup k tokajským odrodám viniča. Po úspešných ľadových vínach prišli v roku 2008 na trh tokajské slamové skvosty.

Tokaj Cuvée 2006 je vydarenou asamblážou lipoviny a muškátu žltého. Úroda dosiahla pri zbere cukornatosť 36°NM a po trojmesačnom sušení strapcov vznikol z vylisovaného muštu skutočný klenot s 232 gramami zvyškového cukru v litri. Víno patrí k absolútnej špičke medzi európskymi prírodne sladkými mokmi.

Podmanivá jantárová farebnosť s iskrou. Aromatika je sladkým súzvukom tónov sušenej marhule, papáje a kvietkového medu, pokračujúc v bohatej ovocnej chuti evokujúcej čistý vnem po marhuli, papáji, ananáse a pomarančovom želé. Mohutná medová viskozita spolu so skvelou aciditou a niekoľkominútovou koncovkou len podčiarkujú výnimočnosť tohto božského nektáru.

Hodnotenie: 94 bodov

6. Etchart Malbec Privado 2007

Víno z tradičnej argentínskej modrej odrody malbec dopestované v 15 ročnom vinohrade v provincii Salta na severe krajiny, ktorý patrí bodege Etchart. Výsadby ležia v nadmorskej výške neuveriteľných 1 750 metrov na hlbokých piesočnatých pôdach.

Víno vyzrievalo v nerezových tankoch a 6 mesiacov vo fľašiach. Nebolo v kontakte s barikom, ponúka preto celú plejádu čistých odrodových vôní a chutí.

V kalichu granátovo-červená farebnosť výbornej intenzity s purpurovým lemom po okraji. V nose empyreumatické tóny mletej kávy, horkej čokolády a černozeme s jemnou stopou krvi v zmesi s tmavými ovocnými vnemami pripomínajúcimi sušené slivky. Plná chuť má čierne kontúry horkej čokolády a likérového tmavého ovocia, jemnú trieslovinu a výbornú dochuť.

Hodnotenie: 91 bodov

Špeciálne ocenenie: najlepší pomer kvality a ceny (9 eur)

7. Gérard Bertrand Le Viala 2003

Le Viala je jedným z grands vins Gérarda Bertranda - ambasádora južného Francúzska, ktorý svoj talent a entuziazmus zdedil od svojho otca Georgesa, pioniera Languedocu zo 70. rokov minulého storočia.

Mok pochádza z vinohradov v renomovanej apelácii Minervois la Livinière, ktorá má pod úpätiami južných Pyrenejí štatúr cru. Základ Le Vialy tvorí syrah (60%) z 30 rokov starých výsadieb doplnený o odrody grenache a carignan zo starých výsadieb.

Hutná granátová farba moku má po okraji rubínový lem. Pikantno-korenistý apelačný garrigue v podobe tónov tymiánu, rozmarínu, borievky a paliny je úchvatný. Ďalšia vlna vôní sa nesie v znamení sladkého černicového kompótu. A napokon, aromatický profil dotvárajú empyreumatické nuansy tmavej čokolády, čiernych olív a asfaltu.

Chuť Le Vialy je mohutná a koncentrovaná, má výbornú kostru postavenú na zaokrúhľujúcich sa tanínoch a krásnych tónoch zmesi byliniek, čokolády, černíc a sladkého drievka, ktoré spoločne finišujú v dlhej koncovke moku.

Hodnotenie: 94 bodov

Špeciálne ocenenie: najkrajšie senzorické vyjadrenie terroir

8. Montevetrano 2005

Montevetrano, snáď najúžasnejšieho víno talianskeho juhu dorábané v kraji okolo Salerna, ktorý nikdy nepatril medzi veľké apelácie Apeninského polostrova, sa lisuje z odrôd Cabernet Sauvignon, Merlot a Aglianico Taurasi.

Po ručnom zbere, triedení hrozna a jemnom pomletí rmut vyzrieva dvadsať dní v nerezových tankoch, neskôr 12 mesiacov vo francúzskych barikových sudoch a následne vo fľaši. Je to víno veľkej triedy, ktoré silu, výraz a hĺbku geniálne snúbi s eleganciou a jemnosťou na podnebí.

Granát s krvavým lemom po okraji. Buket tvoria tóny čiernych ríbezlí, tmavého bobuľového ovocia, kadidla, popolu, čokolády i mäty. Plná a uhladená chuť s aristokratickou eleganciou má výbornú štruktúru tanínov, tmavé ovocné jadro a predlhú koncovku v herbálno-čokoládových tónoch.

Hodnotenie: 93 bodov

Špeciálne ocenenie: najlepšia adjustáž

9. Peter Lehmann Wigan Eden Valley Riesling 2003

Wigan Eden Valley Riesling je typickým senzorickým predstaviteľom chladnejšej, severnej časti údolia Barossa, ktoré patrí spolu s Clare Valley k vôbec najlepším apeláciám pre túto odrodu v celom teritóriu Nového sveta. Produkujú sa tu austrálske rizlingy s najväčším potenciálom, ktoré sú zdatnou konkurenciou svojich nemeckých súperov.

V pohári stále mladá, zelenkavo-žltá farba. Intenzívne odrodové tóny petroleja dopĺňajú jemné nuansy žltého ovocia a citrusov v pozadí. Na podnebí svieže a elegantné víno, v ataku jemne petrolejové, potom silne citrusovo-minerálne, dlhé a vznešené.

Hodnotenie: 90 bodov

Špeciálne ocenenie: najkrajšie senzorické vyjadrenie odrody

10. Château Angelus 2005

Ďalší z predstaviteľov famózneho ročníka 2005 v Bordeaux, tentoraz z apelácie St. Émilion ležiacej na pravom brehu.

Zámok produkuje od polovice 80. rokov vína znamenitej kvality zaslúžene klasifikované v triede Premier Grand Cru classé B. Víno je tradičnou kupážou so základom v podobe merlotu, ktorý dopĺňa cabernet franc a malý podiel odrody cabernet sauvignon.

Granátovo-červené farebné tóny lemuje rubínovo-purpurový meniskus. Aromatika je očarujúca – prelínajú sa v nej sladké nuansy čučoriedok, černíc, fialiek, cédru a minerálov. Ohnivá, bohato štruktúrovaná, symetrická a hlboká chuť sa nesie v tónoch ovocia a nového bariku, je obalená v mohutných tanínoch a finišuje dlho, predlho. Víno má obrovský potenciál.

Hodnotenie: 98 bodov

Špeciálne ocenenie: najvyššie hodnotené víno roka

Autor je vinársky publicista.

Foto - Château Pontet-Canet, Harrods, Montes, Divari, Schmidt&Co Enoteca, Château Angelus, foto na titulke - Flickr.com