Online zoznamky a sociálne médiá sa stali bežnou súčasťou života mladých ľudí. Ľudia sa na nich registrujú už pár hodín po rozchode ešte s červenou tvárou od plaču a hľadajú uspokojenie u iných. Tinder, Badoo a ďalšie webové služby ponúkajú komoditu v podobe nového vzťahu, hoci v skutočnosti je to hľadanie ihly v kope sena.

V rámci tinderizácie spoločnosti vzniká množstvo povrchných a dočasných vzťahov, ktoré nemajú perspektívu. Zároveň vzniká veľmi veľa vzťahov naraz. Neobmedzený výber a pretlak nových kontaktov a správ spôsobuje psychickú únavu až rezignáciu. No ak si tieto „hrozby“ viete ustrážiť, Tinder a spol. vám uľahčia život.

Terapeutka a sociologička Markéta Šetinová Zdroj: Petr Hricko

Sú ešte online zoznamky stále v kurze? Neomrzeli už ľudí?

Naopak, ich popularita rastie. Z amerických dát vidíme, že zoznamkám najrýchlejšie pribúdajú hlavne používatelia vo veku 20 až 30 rokov. Pre náš región reprezentatívne údaje nemáme, ale aj tu vznikajú nové zoznamky a všetko naznačuje tomu, že záujem o ich služby rastie.

Markéta Šetinová (29)

Ako sociologička sa venuje partnerským vzťahom, či už sú to nové trendy v zoznamovaní, faktory ovplyvňujúce partnerskú spokojnosť alebo dopady rozpadu vzťahu. Študovala sociológiu na univerzite v Oxforde. Počas štúdia sa zaoberala sociálnou psychológiou a pracovala ako mentorka pre mladých ľudí zo znevýhodnených podmienok. Pokračuje v doktorandskom štúdiu na Univerzite Karlovej, kde partnerské vzťahy skúma odborne.

Kedysi sa ľudia zoznamovali osobne, v bare, v škole, na internáte či v práci. S online zoznamkami je zoznamovanie jednoduchšie, no zároveň ich využitie mnohí ľudia považujú za čin zo zúfalstva. Je to stále stigmatizovaná téma?

V minulosti sa zoznamky naozaj spájali s akousi stigmou a dodnes to v určitej miere pretrváva. Lenže čoraz častejšie sa stávajú bežnou súčasťou nášho života. Mladšie ročníky presunuli veľkú časť svojho života na internet - nakupovanie, zábavu, komunikáciu.

Dáva preto zmysel, že sa online aj zoznamujú. Napríklad Tinder využíva prvky gamifikácie, teda pre mnohých je to akási hra. Čím viac ľudí na sieť prichádza, tým 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa