V severnej časti Maďarska, v blízkosti s hranicou s východným Slovenskom je malá malebná obec Egerszalók. Nachádza sa šesť kilometrov od Egeru a skrýva jedinečnú európsku i svetovú raritu. Vyvierajúci termálny prameň z hĺbky 410 metrov a vápencový kopec vytvorený stekajúcou vodou, sa v priebehu rokov preslávil ako soľný kopec s liečivou teplou vodou (65 – 68 °C) mimoriadne bohatou na minerálne látky.

Stekajúca voda nepretržite vytvára impozantné biele čipkové výtvory a pripomína zasneženú krajinu. V priebehu rokov sa soľný kopec stal symbolom a ochrannou známkou oblasti.

Podobný unikátny prírodný útvar sa nachádza iba na ďalších dvoch miestach na svete. V už spomínanom Pamukkale a v Spojených štátoch amerických v Národnom parku Yellowstone. Na základe zloženia sa táto voda zaraďuje do skupiny vápnikovo-magnéziových a vodíkovo–karbonátových minerálnych vôd, má vysoký obsah síry, ktorý je dôležitý pri tlmení zápalov. Jej liečivé účinky objavili už aj Slováci najmä z východného a stredného Slovenska.

Prvá studňa tu bola vykopaná v roku 1961 pri hľadaní náleziska ropy a zemného plynu, ale ako sa to stalo už aj na iných miestach planéty, objavili tu namiesto toho termálnu vodu. Odvtedy sa tu začala éra liečivých kúpeľov. Tie sú postavené na úpätí prírodného útvaru vytvoreného tečúcou termálnou vodou. Priamo pri soľnom kopci do svahu je terasovite postavený hotel s výhľadom na soľný kopec.

Štvorhviezdičkový hotel Saliris bol v roku 2011 zaradený do kategórie Resort Spa Superior. Na rozlohe 1 900 m2 je 17 vonkajších a vnútorných bazénov s každodenne vymieňanou teplou vodou, ktorá má 36-38 °C.

Okolie Egerszalóku má aj veľa iných zaujímavých miest. Neďaleké historické mesto Eger s bohatou tureckou históriou a pravými tureckými kúpeľmi. Jaskynné liečebné kúpele Miskolctapolca sú na hodinu cesty autom od Egeru, liečivé kúpele sú v Demjéne a Mezőkövesdi. Historické pamiatky, gastronomické lahôdky a víno sú benefity, ktoré sem lákajú nielen domácich, so štátom dotovanými pobytmi, ale aj zahraničných návštevníkov.

Egerszalók Zdroj: Pavol Urbánek