Z oblasti pochádzajú vína výnimočnej kvality a aj nové slovenské odrody, ktoré  sa v lokalite vzšlachtili a preto im hovoríme Slovenské novošľachtence. Neodmysliteľne do danej oblasti patria odrody ako Hron, Dunaj, Devín a Nitria. Tieto odrody nazývame “novošľactence”, z ktorých najznámejšou je odroda Devín.

Priaznivá klíma, pôda, veľa slnka a slovenské know-how

Mimoriadne priaznivým podmienkam na pestovanie viniča vďačí región aj vďaka tomu, že sa vyznačuje najvyšším počtom slnečných dní v krajine. Ojedinelou zaujímavosťou Strekova bolo, že v minulosti vlastný vinohrad mala aj železničná stanica. Na vinohradnícku tradíciu v Strekovskej vinohradníckej oblasti dnes hrdo nadväzuje vinárstvo Naše Vinohrady. Vinárstvo situované v najteplejšej vinohradníckej oblasti na Juhu Slovenska obhospodaruje 150 hektárov vinohradov v Novej Vieske a rajóne Rúbaň. Naše Vinohrady využívajú výnimočné, nezameniteľné pôdne a mikroklimatické podmienky Strekovskej vinohradníckej oblasti. Niektorí vinári hovoria, že k zvláštnej tunajšej mikroklíme prispieva aj odparovanie vody z neďalekých Parížskych močiarov. Lokálnou zvláštnosťou je výskyt termálnych vôd, ktorých teploty sú na úrovni približne 40°C. Vody sú plné minerálov a pôda je zo spodu vyhrievaná. Názvom vinárstva Naše Vinohrady, deklarujú zakladatelia Martin Pomfy a Miroslav Fondrk vernosť vinohradom, kraju a hroznu. Obaja sú vášniví vinári, ktorých spája spoločná vášeň pre víno a nespochybniteľné výsledky. V slovenských aj medzinárodných súťažiach pravidelne bodujú s vlastnými vínami a prinášajú domov významné ocenenia. Filozofiou vinárstva Naše Vinohrady je výroba vína z hrozna z vlastných vinohradov. Ich cieľom je vytvárať slovenské vína so svetovou kvalitou, za skvelú cenu. Celý proces výroby vína je neustále prísne kontrolovaný od pestovania hrozna až po distribúciu vína. Víno v ponímaní vinárstva Naše Vinohrady nesie odkaz miesta kde sa narodilo, môžete v ňom ochutnať chuť, farby a vône regiónu.

Zľava: Martin Pomfy, Adam Repa pivničný majster a Juraj Kvačala
Zdroj: Vinárstvo Naše Vinohrady

Výnimočné víno sa rodí vo Vinohrade. Rúbaň a Nová Vieska.

Spojením vinohradov v Novej Vieske a v obci Rúbaň, vznikol pomyselný základný kameň, na ktorom stojí dnes vinárstvo Naše Vinohrady. V obci Rúbaň má vinárstvo dva vinohradnícke hony, situované oproti sebe. Hon Pod Malým vrchom je vinica, ktorá sa tiahne vrcholom náhornej plošiny nad obcou Rúbaň a má juhovýchodnú orientáciu. Na tomto mieste nájdeme dva rôzne pôdne profily, ktorých základom je hlina s prímesou piesku a s prímesou drobných kamienkov vápenca. Vinohrady sa tu rozprestierajú na 33 hektároch a pestujú v nich slovenské a medzinárodné odrody. Pestujú tu odrody Rizling rýnsky, Breslava, Chardonnay, Sauvignon blanc, Muškát moravský, Frankovka modrá, Pinot noir, Merlot a Alibernet. Hon Starý vrch je kopcovitá vinica, so stúpaním až 25%, nachádzajúci sa nad malou vodnou priehradou, ktorá v teplých mesiacoch prirodzene reguluje mikroklímu v lokalite. Orientácia vinice je juhozápadná, s jedným pôdnym profilom, hliny s malou prímesou piesku. Vinohrady sa rozprestierajú na 25 hektároch a pozostávajú z lokálnych a medzinárodných odrôd hrozna. Pestujú tu Rizling vlašský, Sauvignon blanc, Tramín červený, Cabernet sauvingon a Alibernet. Pri obci Nová Vieska sa areál vinárstva Naše Vinohrady rozprestiera na výmere 110 hektárov. Hon Veterných vrch kopíruje zvlnený, mierne kopcovitý terén, v ktorom môžeme nájsť viacero pôdnych profilov. Najvrchnejšia časť pod lesom bola vysadená modrými odrodami hrozna, ktoré pozostávajú z odrôd Cabernet sauvignon, Cabernet franc a Merlot. Stredná časť bola vysadená z odrodami Dunaj, Chardonnay, Devín, Rizling rýnsky a Sauvignon blanc. Spodná časť kopca bola vysadená ďalšou výsadbou odrody Cabernet franc, nakoľko je to jedna z najvhodnejších odrôd medzinárodného charakteru, vhodná na pestovanie v danej lokalite. Medzi mimoriadne obľúbené vína Naše Vinohrady patrí odroda Devín, Je to slovenský novošľachtenec tramínového charakteru, typický pre Strekovský vinohradnícky kraj. Devín v podaní vinárstva Naše Vinohrady dosahuje vysokú sladkosť a má veľký obsah prirodzene zosušených hrozienok na strapci, ktoré môžeme registrovať pod pojmom cibéba. Víno Devín Naše Vinohrady sa vyznačuje intenzívym aromatickým prejavom, medovosťou, arómou pripominajúcou rozkvitnuté ruže, ružový olej, muškátový kvet a jemné korenie.

Ilustračné foto.
Zdroj: Vinárstvo Naše Vinohrady

Naše Vinohrady, príbeh slovenského vína

Vďaka citlivému a odbornému prístupu ľudí z vinárstva Naše Vinohrady, je ich víno pravým, nefalšovaným obrazom prírody, kde sa víno zrodilo. Výnimočné slovenské víno Naše Vinohrady je dostupné pre každého za skvelú cenu. Nájdete ho v sieti Terno a Kraj – sieť domácich potravín.

Ilustračné foto.
Zdroj: Vinárstvo Naše Vinohrady