SND nielenže končilo roky 2016 a 2017 so zhruba 700-tisícovými stratami, ale v nákladových položkách neprezieravo prekračovalo svoje plánované rozpočty. To nie je nič výnimočné, pokiaľ hovoríme o pár percentách, respektíve o položkách, v ktorých sa prejavujú nepredvídateľné trhové situácie. O takých však teraz nie je reč.

V niektorých prípadoch totiž išlo o prekročenie plánu aj o 100 percent, čo vo finančnom vyjadrení predstavovalo až 407-tisíc eur. A to išlo o položku, na ktorú by nemali mať vplyv žiadne neočakávané výdavky. O externé honoráre pre umelcov hosťujúcich v Opere SND. Takéto kontrakty sa dohadujú mesiace až roky dopredu.

Bolo teda chybou SND primárne to, že nevedelo presnejšie plánovať, dodržiavať tento plán alebo dobre hospodáriť? Alebo všetky tri možnosti?

Hospodárenie SND Zdroj: TREND

Uletené operné honoráre

Ako už TREND v minulosti písal, problémovou zložkou SND je dlhodobo jej opera, ktorej za dvanásť rokov klesol o pätinu nielen počet diávákov, ale o tridsať percent aj tržby. Priemerná obsadenosť sa nachádza ďaleko za činohrou aj baletom.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa