Blížiaca sa zimná sezóna a obdobie osláv Nového roka predstavuje vrchol v predaji bubliniek na našom trhu. Na svoje si vďaka domácim importérom, ktorí neustále rozširujú ponuku, prídu predovšetkým fajnšmekri – na našom trhu sú už priamo zastúpení takmer všetci významní producenti šampanského.
Bublinky sa v Európe prepracovávajú z pozície wellcome drinku na úroveň seriózneho nápoja, ktorému patrí čoraz viac pozornosti. Naša aktuálna pozornosť je venovaná dvom renomovaným značkám.
Spoločnosť Schmidt&Co. Enoteca začala s priamym dovozom skvelého champagne Pol Roger, ktoré je medzi bublinkami pojmom. V ponuke je sedem druhov vín s výborne vyváženou plnosťou a ovocnosťou, vrátane cuvée de prestige Sir Winston Churchill 1998 patriace na rovnakú úroveň ako Dom Pérignon či Krug (cuvée nesie meno svojho najznámejšieho milovníka i konzumenta). Na začiatok však patrí osvedčené neročníkové Brut Réserve odrážajúce štýl producenta, nasleduje ročníkové Extra Cuvée de Réserve 1999, a napokon Blanc de Blancs 1999, obe s výborným pomerom kvality a ceny. Senzoricky netradičným spestrením života je Pure – šampanské typu brut zero s nulovou dozážou, ktoré sa pije mladé, najlepšie k ľahkému jedlu.
Novinkou v prémiovom segmente trhu je champagne Billecart-Salmon. Skvelú jemnosť, delikátnosť a šarm týchto vín dorábaných už od začiatku 19. storočia netreba znalcom zvlášť predstavovať. Maison patrí k priekopníkom vo výrobe ružových bubliniek, ktoré sa v jeho podaní považujú za referenčné. Dokazuje to už dlho stála kvalita neročníkového Rosé i ružových ročníkových kupáží. Špecialitou domu je najlepšie šampanské v triede blanc de noirs vôbec – vzácne Le Clos Saint-Hilaire pochádzajúce z malého 45 rokov starého vinohradu. Značku Billecart-Salmon na náš trh importuje vinotéka Vino dei vini.
Autor je vinársky publicista.
Foto - Champagne Pol Roger, Champagne Billecart-Salmon