Európska lowcostová jednotka Ryanair chce od roku 2010 na všetkých letiskách zrušiť vybavovacie pulty (check-in). Nahradiť by ich mala výhradne už len on-line registrácia cestujúcich.

Britskému denníku Daily Telegraph to oznámil šéf spoločnosti Michael O'Leary so slovami, že úspory nákladov na mzdách personálu vybavovacích pultov a z prenájmu miesta pre pulty sa vráti cestujúcemu v podobe nižších cien. Na letiskách budú už iba miesta, kde cestujúci odovzdá batožinu a všetko ostatné sa bude robiť iba elektronickou cestou.

Hovorca spoločnosti Stephen McNamara pre agentúru Reuters oznámil, že už dnes si tri štvrtiny cestujúcich robí predodletový check-in a tlač palubnej vstupenky sama z domu, hotela či z pracoviska. Spoločnosť chce týmto opatrením povzbudiť k samoobsluhe aj ďalších cestujúcich.

V súčasnosti zaplatí cestujúci za check-in na pulte letiska 5 eur, kým on-line vybavovanie je bezplatné. Pri internetovej objednávke možno vybaviť letenku a príručnú batožinu maximálne do hmotnosti 10 kilogramov.

Kto si prinesie ťažšiu batožinu, musí ju podať pri pulte do podpalubia, za čo sa platí päť eur za registráciu cestujúceho, plus 20 eur za registráciu batožiny. Spoločnosť chce podľa M. O'Learyho dosiahnuť, aby s batožinou k odletu prišiel iba jeden z piatich cestujúcich.