Vedenie hlavnej opernej scény v Rumunsku napríklad zakázalo A. Cojocaruovej a dánskemu tanečníkovi a choreografovi Johanov Kobborgovi vstúpiť do budovy bez stáleho dohľadu bezpečnostnej služby. Okrem oboch hviezd sa zákaz týka ešte siedmich ďalších ľudí. Takýto postoj vyvolal búrku kritiky.

J. Kobborg začal pracovať v Bukurešti v roku 2013. Neskôr došlo ku konfliktu s časťou rumunských zamestnancov, ktorí skandovali „Preč s cudzincami! Toto je naša národná opera!“. Domáci umelci si mysleli, že J. Kobborg je preplatený. A. Cojocaruová podporila svojho dánskeho partnera, ktorý však nakoniec pre tlak vedenia rezignoval na svoje postavenie v opere.

„Opera nie je ozdravovňa. Najskôr by sa mala starať, aby diváci boli spokojní,“ vyhlásil v televízii bývalý šéf viedenskej Štátnej opery Ioan Holender. Súčasná opera by sa podľa neho mala zavrieť a mala by vzniknúť nová, so schopnejšími zamestnancami.

Podpredseda rumunskej vlády Vasile Dancu sa s umelcami stretol a sľúbil im, že požiada úrad vlády, aby prešetril situáciu a možné pochybenia.

Opera, ktorá má asi 750 zamestnancov a ktorú vláda výrazne dotuje, sa v posledných rokoch stala populárnejšou vďaka tomu, že ceny vstupeniek klesli v prepočte na približne 7,5 eura.