Keď Vám Ján Paták podá ruku, ihneď pochopíte, že sám víno nielen dorába, ale aj pestuje vinič. Jeho rodina sa vinohradníctvom a vinárstvom zaoberá už štyri generácie, avšak až on, ako najmladší pokračovateľ rodinnej tradície, sa podujal vína ponúknuť na trh.

V roku 2003 založil firmu Víno Harmónia – Ján Paták a hneď sa i ukázali prvé výsledky. Jeho Rulandské biele, ľadový zber, r. 2003 len tesne minulo šampióna na Vínnych trhoch v Pezinku a skončilo so zlatou medailou.

Tí, ktorí si toto víno pamätajú, vedia, že v pohári sa správalo ako chameleón. Spočiatku výrazné ovocné tóny pripomínajúce prezreté banány sa po krátkom odvetraní v pohári menili na mohutné tóny kávy, či horkého kakaa. Toto, ako i všetky ostatné vína firmy, pochádzalo z modranského chotára, z vinohradov, ktoré obrába Ján spolu so svojou rodinou.

Súvisiace články

Oberberg, Badogy či Štvorníky, to sú názvy starodávnych honov v modranských kopcoch. Surovinu zberajú ručne a spracovávajú priamo vo vinohradoch. Ich viac ako tristoročný dom totiž leží priamo v kopcoch, obklopený vinicami a agátovým lesom.

U Jána v pivnici by ste však nenašli supermodernú techniku, dvojplášťové tanky či teplotu regulovanú počítačom. Tieto zariadenia sú pre malú firmu predsa len finančne náročnejšie, no kto chce riešenie si nájde. Keďže priamo na pozemku firmy sa nachádza studňa, chladenie vo firme vyriešili elegantne. Voda celoročne s teplotou 8 stupňov Celzia zľahka uchladí i veľké nerezové tanky.

 

„Cieľom firmy je spojením tradičnej technológie s modernými prvkami a kvalitnou surovinou produkovať vína hodné náročného zákazníka. Zameriavame sa prevažne na výrobu kvalitných odrodových a prívlastkových vín, pričom nosnými odrodami sú Rulandské biele, Silvánske zelené, Rizling rýnsky a Svätovavrinecké. V poslednom období sa špecializujem i na ľadové a slamové vína“, hovorí sám majiteľ.

Dôkazom toho je i slamové víno, ktoré sa práve počas mojej návštevy (apríl 2007) prešovalo. Cukornatosť presahujúca neuveriteľných 52 stupňov normalizovaného muštomera a stopercentný zdravotný stav hrozna, dávajú tušiť mimoriadne zaujímavé médium. No kým ho budeme môcť ochutnať, treba si ešte počkať. Nuž sme spolu vyskúšali aspoň nové vína z kolekcie ročníka 2006. Moju pozornosť upútali hlavne Veltlín a Rizling.

Veltlínske zelené, neskorý zber, r. 2006. Výraznejšia farebnosť a mohutná sladkastá vôňa šupky mandle a zelených jabĺk. Po prevetraní sa otvára tón evokujúci dužinu vinohradníckej broskyne. V chuti je vínko ľahšie, šťavnaté opäť s tónom pripomínajúcim broskyňovú šupku. Finiš je mandľovo horkastý a dlhý.

Typický veltlín starej modranskej školy! Ak chcete vyskúšať dobre urobený veltlín, ako ho pili naši dedovia, nepoznám lepšiu voľbu.

Rizling Rýnsky, výber z hrozna, r. 2006. Typická iskrivá farba s jemným zelenkavým odleskom. Prekvapivo intenzívna vôňa ananásového kompótu, ku ktorej sa neskôr pridáva smotanový vnem. V chuti som objavil stopy broskyne i ananásu. Dobre štruktúrované víno, v závere s príjemnou ovocnou horčinkou. Skvelé dnes i na archiváciu.

Na záver sme otvorili i jedno vínko so starším dátum narodenia. Rulandské biele, ľadový zber, r. 2004 (zvyškový cukor 120g/l). A ak Ján na začiatku spomínal, že firma sa špecializuje na ľadové a slamové zbery, tak tento dôkaz mi stačil. Vo vôni sa objavuje typická ľadová „pripálenina“ kombinujúca aj tóny karamelu, vlašských orechov či figy. Chuť je hutná, plná, s nuansami maracuje a zrelej figy. Vskutku dlhočizná.

Ak by ste mali cestu do Modry, dohodnite sa z Jánom na degustácii. Okrem viníc, starodávneho domu a pivnice si totiž môžete prezrieť i malú výstavu historickej poľnohospodárskej techniky, z ktorej niektoré kúsky, nielenže stále fungujú, ale sa i využívajú na prácach vo vinohrade. A ak budete mať po degustácii chuť sa prevetrať, vybehnite si na blízku rozhľadňu situovanú na najvyššom kopci v okolí Modry. Je len 30-40 minút od Jánovej vínnej pivničky.

Autor prevádzkuje internetový obchod Wineshop.sk.

Foto - Víno Harmónia – Ján Paták