Lekári mu v nemocnici Newham Hospital v Londýne diagnostikovali takzvanú hyperkalcémiu, teda zvýšenú koncentráciu vápnika v krvi. Chlapec vracal, bol extrémne smädný a v priebehu troch týždňov pred hospitalizáciou schudol tri kilogramy.

Lekári až neskôr zistili, že rodičia ho podrobili vlastnej liečebnej kúre. Po tom, ako bola u chlapca zistená porucha autistického spektra, navštívili ľudového liečiteľa, ktorý rodičom odporúčal intenzívnu liečbu domácimi prípravkami.

Bez povolenia lekára tak svoje dieťa dopovali dvanástimi prírodnými liečivami. Medzi nimi boli prípravky, ktoré obsahovali vitamín D, zinok, ťavie mlieko či dokonca soľ do kúpeľa. Polícia už začala vyšetrovať samozvaného liečiteľa, ktorý mal kúru rodičom za poplatok odporúčať.

Keď ľudia hľadajú falošnú nádej

„Panuje všeobecný názor, že doplnkové liečby sú prírodné, a preto nemôžu spôsobiť nič škodlivé, ale v minulosti bolo hlásených mnoho prípadov, keď takáto liečba spôsobila komplikácie, úmrtia a pravdepodobne mnoho ďalších problémov,“ napísali v analýze britskí lekári Catriona Boyd a Abdul Moodambail.

Rodičia si totiž mylne myslia, že alternatívna liečba je prírodná, preto by logicky nemala spôsobovať vedľajšie účinky, čo sa o liekoch od farmaceutických firiem nedá povedať. Ide však o naivný pohľad. U chlapca totiž predávkovanie vitamínom D, ktoré bolo 20-násobne vyššie ako normálny limit, spôsobilo zvýšenú koncentráciu vápnika v tele, ktorá sa pri dlhšom neliečení mohla skončiť tragicky, upozornili lekári televíziu BBC.

Štúdia z Walesu (v Británii) zistila, že z opýtaných 500 detí v nemocniciach až 41 percent využívalo alternatívnu medicínu v predošlom roku,“ tvrdí lekár A. Moodambail s tým, že rodičia ju veľmi často skúšajú na vlastných deťoch, ktoré za seba nemôžu rozhodnúť. Pediatri tento problém často podceňujú, prípadne ich názor rodičia neakceptujú.

Stáva sa to často pri ťažkých chorobách, akou je napríklad autizmus, kde neexistuje overená liečba. Alternatívna medicína preto vyvoláva u ľudí nádej. Princíp – skúsime, možno to pomôže.

„Ak niektoré doplnkové a alternatívne terapie naznačujú, že dokážu liečiť, rodičia získavajú nádej. Ide však pravdepodobne o falošnú nádej,“ píšu lekári.

Rodičom často chýbajú informácie o ochorení od lekárov, preto ich hľadajú na internete a skúšajú riskantné liečebné postupy na vlastnú päsť. V marci tohto roku sa podobný prípad stal v Kanade, kde rodičia liečili svojho ročného syna domácim javorovým sirupom a zmesou pálivej papriky, cibule, cesnaku a zázvoru. Keď chlapec zomrel, lekári u malého chlapca zistili meningitídu.

Alternatívna či doplnková domáca liečba je neregulovaná a niekedy životu nebezpečná, ak rodičia odmietajú lekársku pomoc, čo potvrdila napríklad štúdia austrálskych vedcov z roku 2010. Tá síce overovala len 47 prípadov ochorení u detí v rokoch 2001 až 2003, ale až v dvoch tretinách objavila dôkaz, že alternatívna medicína mladým pacientom zhoršila ich zdravotný stav.

Homeopatiká na Slovensku

Alternatívna medicína je v podobe rôznych homeopatík mimoriadne populárna aj na Slovensku. Až tretina homeopatických liekov je na lekársky predpis, ale ani jeden z nich zdravotné poisťovne nepreplácajú. Homeopatiká počas leta na bilbordoch propagovala napríklad tenistka Dominika Cibuľková, bývalý futbalový reprezentant Szilárd Németh či moderátorka Emma Tekelyová.

Z 2865 homeopatických liekov, ktoré sú na Slovensku registrované, je viazaných na lekársky predpis približne tretina. Podľa zákona musia byť neškodné, teda neobsahujú viac ako jednu desaťtisícinu materskej tinktúry alebo jednu stotinu najmenšej dávky liečiva. Aj keď stále viac analýz vyvracia liečebné účinky homeopatík, Slováci si ich minulý rok kúpili 552-tisíc balení a minuli na ne takmer tri milióny eur.

O účinnosti homeopatík sa vedú spory, ale jedno je jasné. Nefunguje. Pred rokom vyšla sumárna štúdia nezávislého austrálskeho Národného výboru pre zdravie a medicínsky výskum (NHMRC), ktorá skúmala 225 vedeckých štúdií na tému homeopatík. Študovali vplyv homeopatík na 68 ochorení a zdravotných ťažkostí, ako napríklad na astmu, reumu, popáleniny, poruchy spánku, vredy, chrípku či chronickú únavu. 

„Na základe posúdenia dôkazov o efektivite homeopatie dospel NHMRC k záveru, že neexistujú zdravotné problémy, ktoré by homeopatia dokázala efektívne napraviť,“ napísali vlani vedci. To nie je všetko. Súčasťou správy bolo aj varovanie, že pokiaľ sa „ľudia rozhodnú pre homeopatiu, môžu ohroziť svoje zdravie, pokiaľ tým odložia alebo zrušia liečbu, ktorá preukázateľne funguje“.

„Je nám jasné, že na množstvo ľudí ani tieto výsledky nezapôsobia. Budú ich považovať za vládne sprisahanie. My však dúfame, že sa nájde dostatok zodpovedných ľudí, ktorí používanie týchto substancií zvážia,“ povedal pre britský denník The Guardian Paul Glasziou, ktorý sa na vedeckej štúdií podieľal.

V článku sme zmenili z dôvodu chyby titulok. Pôvodný znel Rodičia predávkovali dieťa homeopatikami